Çünkü Yıllar Yılı Hayali Kurulmuş Bir Masalın Başlangıcı Olabilirdi Bizimkisi

Çünkü Yıllar Yılı Hayali Kurulmuş Bir Masalın Başlangıcı Olabilirdi Bizimkisi

Mustafa Boğa’nın “Çünkü Yıllar Yılı Hayali Kurulmuş Bir Masalın Başlangıcı Olabilirdi Bizimkisi” isimli sergisi 8 Haziran – 30 Haziran tarihleri arasında Bilsart’ta gerçekleşiyor.

Bilsart, Kasım 2020’de gerçekleştirdiği Açık Çağrı sonucu, seçici kurul değerlendirmesiyle Mustafa Boğa‘nın video projesine üretim desteği sağlamıştı.

Sanatçı Mustafa Boğa, Bilsart‘ın Açık Çağrısına aile arşivinde yer alan ev yapımı düğün videolarına bakarak, kendi kimliğinin peşine düştüğü bir projenin önermesinde bulunarak şu soruları soruyor: “Fakat gerçekten ben kimim? Bunu biliyor muyum? Buna geçmiş düğünlerde tesadüfen yapılmış kayıtları inceleyerek ulaşabilir miyim?”

“Söz konusu aile arşivi, 1986-2018 yılları arasındaki bir tarihsel kesitte, Mustafa Boğa’nın ve geniş ailesinin memleketi olarak tanımlayabileceğimiz Adana merkezli olmak üzere Mersin, Hatay ve genel olarak Çukurova bölgesini kapsayan bir coğrafyada yer almış olan düğün kayıtlarından oluşuyor. Bugün sergide yer alan 15 ekranlık yerleştirme ise sanatçının bu düğünlere bizzat katılmış bir aile ferdi olarak, sanatsal bir müdahale ve yapıtlaşma süreci kapsamında seçtiği ve yeniden derlediği sekanslardan oluşuyor. Buradan yola çıkarak yerleştirme, performatif bir toplumsal ritüel olarak düğün ve bu performatif ritüelin zaman içinde değişen video kayıt yöntemleriyle belgelenişi üzerinden hem mahrem, hem tarihsel ve kamusal bir tanıklık deneyimi öneriyor.

Mustafa, kendi ailesinin 30 yıllık düğün videoları arşivini bir yapıta dönüştürürken hem kendi hafızasından hem tüm video kayıtlardan beslenerek oluşturduğu bir dizi sanatsal jest ortaya koydu. Bir yandan düğün ritüelinin değişmeyen koreografisini belirleyip her bir tören unsurunu (nikah, dans, hediye toplama, vs.) kayıtların içinden izole edilmiş kesitler haline getirirerek en performatif anlarına indirgedi, ardından da bu yoğunlaşmış anları 15 ekran düzeneğine yayarak bizlere yeni bir kompozisyon, adeta bir canlandırma sunuyor. Diğer yandan aralarında kendisinin de bulunduğu, her düğünde varlık gösteren, 30 yıl boyunca hayatının akışından anlara tanık olduğumuz belli başlı kişiler etrafında şekillenen kesitler aldı. Bunların arasında izleyici için tanınması en kolay kişi belki de sanatçının kendisi: bugünkünden daha genç yaşlarda, hatta çocuk yaşlarında karşımıza çıkan bir Mustafa Boğa kamerayla, kamera üzerinden kendisiyle, kaçamak göz göze gelişler üzerinden bakıyor bize.” -Aslı Seven

Mustafa Boğa

Çalışmalarına Adana ve Londra’da devam etmekte olan sanatçı, 2000 yılında Harran Üniversitesi Radyo-TV Yayımcılığı bölümünü bitirdi. Ardından 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümünü bitirip Londra Greenwich Universitesi’nde Sinematografi ve Post-Prodüksiyon üzerine ilk yüksek lisansını yaptı. Yaklaşık 5 yıl film prodüksiyon şirketlerinde çalıştıktan sonra 2014-2016 yılları arasında Central Saint Martins okulunun güzel sanatlar bölümünde ikinci yüksek lisansını yaptı.

Mustafa Boğa eserlerinde sıklıkla yetiştiği topraklara ait tema ve ritüelleri konu ediniyor: Aile üyelerinin, üzerinden oynanmış fotoğrafları, düğün ve cenazelerde karşımıza çıkan çelenkler, alışılmışın dışında motiflerle işlenmiş yorganlar, serbest nakış yöntemi ile ortaya çıkmış imgeler sanatçının Türkiye’nin güneyinde geçen çocukluğuna dair ipuçları veriyor. Konularını hem duygusal hem de kültürel olarak hikayeselleştiren sanatçı, çalışmalarında içinde bulunduğumuz sistemlerin bizi bir yerden alıp başka bir yere itme gücüne odaklanıyor.


Bilsart
Bilsar Binası Meşrutiyet Cad. No:90/A 34430 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.