Decollage Art Space’te Oya Akman Sergisi ve Paralel Etkinlikler

Decollage Art Space, izleyicileri farklı disiplinlerden birçok etkinlikle buluşturacağı dopdolu bir programla yeni sezonu karşıladı. Sezon başlangıcını ise 14 Eylül’de, Decollage Art Space Sanat Yöneticiliği ve Danışmanlığı’nı sürdüren Mine Çağlar küratörlüğünde, Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklandığı “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle yaptı.

“Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisinden
“Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisinden

Sergiye özel olarak bestelenen “Camdan Sesler” müzik enstalasyonu Viyola sanatçısı Öykü Koçoğlu ve besteci Bike Öner‘in icrası ile sergi açılışı sırasında sanatseverlerle buluştu. Cam üretim sürecinde çıkan sesler, camın çeşitli tınıları, elektoakustik müzik ve viyola eşliğinde sunuldu.

2022 Dünya Cam Yılı ve tasarımcı Oya Akman’ın da 50. yılı olması sebebiyle anlamlı bir tarihte izleyiciyle buluşacak olan sergi, 9 Ekim’e dek görülebilecek. İklim krizinin kaçınılmaz etkileriyle mücadele ettiğimiz günümüzde, sürdürülebilirlik, sıfır atık, geri dönüşümün hayatımızda önemli bir yeri bulunuyor. Tüm bu etmenler paralelinde Modern Çağ’ın bir diğer adı Cam Çağı olarak kabul ediliyor. Uluslararası dünyada tanınan tasarımcının üretimine kapsamlı bir bakış sunan eserlerin yanı sıra sergi için üretilen, ilk kez gösterilecek pek çok çalışma da seçkide yer alıyor.

Meslek hayatı boyunca mobilya, tekstil, seramik, plastik ve cam sektörlerinde tasarımcı olarak çalışan Akman; German Design Award Special 2016, Pentawards Bronze 2015, Feed Patent Bronz 2020, WorldStar 2015, Design Turkey Üstün ve İyi Tasarım Ödülleri 2013, 2014, 2018; Ambalajın Ay Yıldızları Altın Ambalaj Ödülü, Altın ve Gümüş Ödüller 2014, 2020 , Observeur du Design 2009, Design and Design 2011, Good Design 2010, Red Dot 2008, Design Plus MateriaL Vision 2007, EUWIIN gibi pek çok önemli ödül kazandı. Bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında, birçok önemli fuar ve sergiye katılan tasarımcının kariyerine ilk kez bu kadar kapsamlı, retrospektif niteliğinde yaklaşacak “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle eş zamanlı birçok paralel etkinlik de düzenlenecek.

Paralel etkinlikler:

Neden Caz -2- “Bebop’tan Free Jazz’a Uzanan Yol” Söyleşisi
21 Eylül 2022 Çarşamba, 21:00

Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, “Neden Caz?” konulu söyleşilerine özel caz müzikleri eşliğinde devam ediyor. “Bebop’tan “Bebop’tan Free Jazz’a Uzanan Yol” adlı söyleşide cazı çalan, söyleyen, dinleyen ve yazanları mercek altına alıyor.

Öykü Koçoğlu ile Konserli Söyleşiler
25 Eylül Pazar, 16.00-18.00

Viyola Sanatçısı ve Akademisyen Öykü Koçoğlu, konserli söyleşisiyle dinleyicilerle buluşacak. Program düzenli olarak her ay bir kez gerçekleşecek. İlk program DUO LAMENTE / Kaan Buldular – Kontrtenor & Hande Cangökçe – Archlute katılımıyla, rönesans ve barok dönem operalarından aryalarla gerçekleşecek.

Zamanın Unuttuğu İsimler Söyleşisi
8 Ekim 2022 Cumartesi, 15:00

Akbank Caz Festivali’nin 32 yıllık festival tarihi boyunca, ilk defa caz dinleyicisi Anadolu yakasında festivalin özel bir etkinliği ile buluşacak. Dr. Hakan Rauf Tüfekçi moderatörlüğünde gerçekleşecek “Zamanın Unuttuğu İsimler” başlıklı söyleşide, caz müziğinin duayen ismi Önder Focan ve Selen Gülün yer alacak.

Ziyaret Saatleri: Her gün: 12:00 – 19:00

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir