Deniz Karakurt Şekerci’nin Kişisel Sergisi Galeri Kambur Dijital’de!

Deniz Karakurt Şekerci'nin "Dikiş İzi" İsimli Sergisi 28 Aralık'ta Den Art'da!
Deniz Karakurt Şekerci

Galeri Kambur Dijital 1-31 Kasım tarihleri arasında yetenekli sanatçı Deniz Karakurt Şekerci’nin “İsimsiz” kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gelenek ile deneysel olan arasında yankılanan bu yapıtlarda, tercih edilen dilsel yönseme boya resminin varlık alanında tespit olunurken, çağdaş olanla ilinek oluşturan müdahale olarak tekstil malzemesinin varlığı sanatçıda mevcut çağcıl bir kaygının işareti olarak karşımızdadır. Dikiş ipiyle örüntülenen bu biçimlendirmeler arz ettiği çizgisel efekt dolayısıyla, bir yanı desen pratiğinin göz ardı edilmediği bir duyarlığın, diğer yanı ise zamansal bir kaygının karşılıkları gibidir.

Yaşanmışlıkları ve/veya yaşanacakları görünür hale getiren bu resimler bireyin hayatla yahut süregiden gerçeklikle ilişkisini boyut tercihleriyle araştırır ya da aslında malumun ilanı olarak karşımıza koyar. Tuval boyutları içerisinde küçülen figürler bahsi geçen birey-hayat ilişkisinin dramatik tezahürüdür çünkü. Herkes biliyor: gündelik hayat denilen mizansen içerisinde kaybolacak denli minik figüranlara dönüşen birey Karakurt’un resimlerinde tam da bu sebeple küçük detaylar olarak çıkar karşımıza. Bazen oyuncak bir bez bebeği anımsatan, bazen de geline gönderme yapan dişil figürleri merkeze alan Şekerci, eserlerinde kadının toplumsal yaşamdaki yerini feminist bir söylemle araştırır. Son tahlilde yeni-ifadeci resmin dilsel olanaklarını düstur edinmiş olan sanatçı birey olarak kadının yaşamla arasında ilinek oluşturan meseleleri boya üzerine iple teyelleyerek karşımıza koyar.

Orçun ÇADIRCI, (Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi)


Galeri Kambur Bebek

Bebek Mah. Bebek Bostanı Sk. Berkman Apt No:1-A Beşiktaş

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar