DEPO’da Disiplinlerarası Sergi: “Kum Fırtınası – And Then There was Dus”Küratörlüğünü Sarah Maske’nin yaptığı ve kavramsal çerçevesinin Sarah Maske ve Ayat Najafi tarafından oluşturulan disiplinlerarası sanat projesi, “Kum Fırtınası – And Then There was Dust”, 1 Kasım 2020 tarihine kadar DEPO’da görülebilir.

DEPO'da Disiplinlerarası Sergi: "Kum Fırtınası – And Then There was Dus"
“Gılgamış Aşılamak” yerleştirme detayı, Ayat Najafi, 2020

Disiplinlerarası sanat projesi Kum Fırtınası – And Then There was Dust sanatsal ve bilimsel araçlar kullanarak kum fırtınalarının kökenlerini ve sonuçlarını ele alıyor, Mezopotamya ve civarında (günümüz Türkiye, Irak ve İran’ı) etkilenen bölgelerdeki sivil nüfusa ulaşmayı, duyarlılıklarını geliştirmeyi ve harekete geçirmeyi amaçlıyor. Ekolojik bir fenomen olarak kum fırtınalarına ve ilişkili sosyopolitik koşullara odaklanıyor.

Üretilen ekolojik ve politik işler, sürdürülebilir bir etki yaratmak adına yerleşik halklarla, aktivistlerle, bilim insanlarıyla ve diğer aktörlerle yapılan iş birliklerinin sonucunda oluştu. İşler, kum fırtınalarının kökenlerini ve sonuçlarını araştırıyor, bunları sanat işi olarak hem söz konusu bölgelerde hem de sergi alanında görselleştiriyor, tarihsel, maddi ve kavramsal oluşumlarına ışık tutuyor.

Sanatçıların işleri topluluklara kendi bağlamları ve pratikleri içinde kaynaklarını kullanma konusunda ilham vermeyi hedefliyor, hem geleneksel hem alternatif bilgi ve metotları güçlendiren sanatsal ve yaratıcı girişimlerin gelişimini destekliyor. Ayrıca, daha fazla çölleşmeyi engellemek için bu fenomen hakkında bilgi vermekle yetinmeyip, daha fazla zararın önüne geçebilecek olası senaryoları sunuyor, yöntemler aramayı amaçlıyor. Sergi, “belayla kalmanın” (Haraway, 2016) ve etkilenen bölgeleri vatandaşları için yaşanılabilir kılmanın yollarını gösteriyor.

Bahsedilen çevresel gerçekliklerden sergide tasvir edilen hem insan hem de insan olmayan aktörler etkilenmekte. Proje bu tarihsel anlatıları görünür kılarak derinlemesine düşünülebilecek bir alan sunuyor.

Sergiye farklı disiplinlerden sekiz yazarın katkıda bulunduğu bir yayın ve sanatçıların performanslarının dahil olacağı bir video tur eşlik edecek. Yayına ve videoya sergi açıldıktan kısa bir süre sonra Depo’nun web sitesinden ulaşılabilir.

Sanatçılar: birbuçuk kolektif, Kerem Ozan Bayraktar, Sinem Dişli, Negar Farajiani, Ayat Najafi, Mahmoud Obaidi, Tehran Platform (Mehran Davari, Niloofar Najafi, Elmira Shirvani)

Kum Fırtınası – And Then There was Dust, Depo işbirliği ile Arta Atelier, Berlin (Sarah Maske and Ayat Najafi) tarafından Kulturakademie Tarabya, Prince Claus Fund ve Goethe Institut’un değerli katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

DEPO
Tütün Deposu, Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.