Dev Kuklalar İstanbul Sokaklarında!Dünyaca ünlü Bread and Puppet Theater’ın dev kuklaları, 17. İstanbul Bienali kapsamındaki yürüyüş ve açık hava gösterileriyle 4 gün boyunca İstanbulluları selamlayacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007–2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali, 17 Eylül’de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bienal katılımcılarından, dünyaca ünlü protest kukla tiyatrosu Bread and Puppet Theater, açılış günlerinde İstanbul’un farklı semtlerinde bir dizi performans ve açık hava gösterisi sergileyecek.

Bread and Puppet Theater, bienal kapsamında “Toplumumuzun Kötülükleri” (The Demons of Our Society) temalı geçit töreni ve açık hava performansı hazırlıkları için İstanbul’a gelerek atölye çalışmalarına başladı. Proje aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen Karagöz ustalarından Cengiz Özek’in günümüzdeki çevre sorununa işaret eden oyunu Çöp Canavarı’ndan bir bölümü de izleyiciyle bir araya getirecek.

Bread & Puppet
Bread & Puppet (Courtesy Bread & Puppet)

1963 yılında Peter Schumann tarafından New York’ta kurulan Bread & Puppet Theater, kâğıt hamurundan ve mukavvadan yapılmış heybetli kuklaları ve gösterişli performansları ile biliniyor. ABD’nin en eski kâr amacı gütmeyen politik tiyatrolarından biri olan topluluk, 1960’lardan bu yana savaş karşıtı protestolara katılımlarıyla da dikkat çekiyor.

Gönüllülerin tasarladığı dev kuklalar şehrin farklı noktalarında görülebilecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı işbirliğiyle gerçekleştirilen atölye çalışmalarına, yapılan açık çağrı sonucu belirlenen 50’nin üzerinde gönüllü katılıyor. Katılımcılar, santralistanbul Kampüsü’nde 3 hafta süren atölyelerde hem kampüsten temin edilen atık malzemeleri ileri dönüştürerek kuklaları hazırlıyor hem de koreografi ve sahnelerin tasarımı üzerinde çalışıyor.

Bread and Puppet Theater’ın bienal kapsamındaki performansları;
14 Eylül Çarşamba
İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü,
15 Eylül Perşembe Küçükçekmece Gölbaşı’nda,
16 Eylül Cuma
ve 17 Eylül Cumartesi günleri Müze Gazhane’de, 18.00–20.00 saatleri arasında izlenebilecek.

Performanslara İstanbul Karagöz Kukla Vakfı kurucusu, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nin sanat yönetmeni ve Karagöz sanatçısı Cengiz Özek de “Çöp Canavarı” adlı oyunuyla eşlik edecek. Karagöz oyunlarına kendi tekniğini ve yorumunu getiren Cengiz Özek yazdığı çevre sorunlarını konu alan Karagöz oyunlarıyla, dünyanın pek çok şehrinde düzenlenen kukla festivallerinde bine yakın gösteri yaptı.

Projenin hayata geçirilmesinde, aralarında Feride Eralp, Küçükçekmece Belediyesi ve Müze Gazhane gibi pek çok kişi ve kurumun desteği bulunuyor.

Bread and Puppet Theater’ın açık hava performanslarına ek olarak 1970’lerde topluluğa katılarak uzun yıllar çalışan tiyatro tarihçisi ve kuklacı Dr. John Bell’in kuklacılık, sokak performansları ve eylemcilik üzerine Barın Han’da özel bir sunumu da bienalde yer alacak.

17. İstanbul Bienali

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği 17. İstanbul Bienali dünyanın farklı bölgelerinden 500’ün üzerinde katılımcının projelerine ev sahipliği yapacak. Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 sergi mekânında ücretsiz olarak gezilebilecek olan bienal, şehrin dört bir yanındaki kamusal etkinliklerle de İstanbullularla buluşacak.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir