Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Sinemaseverleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda buluşturmaya hazırlanan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı gerçekleşti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı yapıldı. 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek festivalin basın toplantısında Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi ve Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi’ne seçilen yapımlar ile jüri üyeleri ve festivale dair diğer bilgiler paylaşıldı.

Festivalin İlk Yılında 6 Kıtadan Toplam 3123 Başvuru

Farklılıkların zenginlik olduğu anlayışıyla, farklı diasporaların ne denli başarılı eserler ortaya çıkarabileceğini, sinemanın sanatsal anlatım gücüyle gösterecek festivalin ilk yılında 6 kıtadan toplam 3123 film başvuru gerçekleştirdi. Ülke bazında en çok başvuru 378 ile Hindistan’dan gelirken, onu 359 film ile İran, 181 film ile Türkiye, 169 film ile Brezilya ve 160 film ile ABD izledi.

Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü İçin 12 Aday

3 Logical Exits – Mahdi Fleifel
A Year in Exile – Malaz Usta
Bj’s Mobile Gift Shop – Jason Park
Flowing Home – Sandra Desmazieres
Henet Ward – Morad Mostafa
I Don’t Feel At Home Anywhere Anymore – Viv Li
Leftovers – Shahi Derky
Malabar – Maximilian Badier-Rosenthal
Nha Mila – Denise Fernandes
Number 10 – Florence Bamba
Tha Affected – Rikke Gregersen
The Virgin, The Old Lady, The Journey – Natalia Luque

Bu kategoride En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak.

Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü 5.000 €

28 – Nazim Şerbetov
Brigitte Bardot – Çağıl Bocut
Cennet – Gülden Gevher Öz & Olcay Seda Özaltan
Düğün Fotoğrafı – Cemalettin Baş
Hakem – Roman Hodel
İklim Değişimi – Yasemin Demirci
Susam – Sami Morhayim
Temmuz – Sezer Salihi
Teslimat – Doğuş Özokutan
Toz Olmak – Hüseyin Aydın Gürsoy
Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı – Emir Külal Haznevi
Zamanın Rengi – Hatip Karabudak

Bu kategoride ise En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak.

Bir Ödül de Seyircilerden

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yer alan filmler kategori ödüllerinin yanı sıra bir ödül için daha yarışacak. Programda yer alan tüm filmler salondaki gösterimlerin yanı sıra festivalscope.com adresinden de çevrim içi olarak erişime açılacak. Filmleri bu adresten veya salonda takip eden sinemaseverler daha sonrasında festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com verdikleri oylarla 500€ değerindeki Seyirci Ödülü’nün sahibini belirleyecekler.

Festivalde Tüm Gösterimler Ücretsiz!

Dünyanın farklı ülkelerinden 24 filmi sinemaseverlerle buluşturacak festivalde tüm gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Seyircilerin sağlığı ve salonlarda dezenfeksiyona zaman ayırmak amacıyla günde üç seansın gerçekleştirileceği festivalde gösterim saatleri 14.00, 17.00 ve 20.00 olarak belirlendi.

27-29 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali gösterimleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 23 Haziran 2020 tarihli “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi” kapsamında alınacak tedbirlere uygun gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir