Dirimart :mentalKLINIK’in Temsiliyetini Aldığını Duyurdu

Dirimart :mentalKLINIK‘in temsiliyetini aldığını duyurdu. :mentalKLINIK, 1998 yılında İstanbul’da Yasemin Baydar ve Birol Demir tarafından kurulan ve çalışmalarını Brüksel ve İstanbul’da sürdüren sanatçı ikilisidir.

Dirimart :mentalKLINIK'in Temsiliyetini Aldığını Duyurdu
Acı Reçete#02, Borusan Contemporary

:mentalKLINIK görünmez politik stratejileri ve toplumsal dinamikleri, açık bir maharetle, ultraçağdaş araçlar kullanarak görünür bir hafiflikle aşar. :mentalKLINIK sergileri, bir disko topu gibi, ikilinin kendi evrenlerine yönelttikleri çokyönlü yaklaşımlarının bir seçkisinden oluşur. Tek bir lügat veya üslubun sınırlarına direnen dünyaları, hedonist ve oyuncudur: izleyici ona keşfetmek üzere yaklaştığında hem bir şölen ve coşku hissi yaşar hem de hayrete düşer, altında şiddet yatan bu dünya, bir parti sonrası akşamdan kalma hissini veya sonun ima edildiği sinsi bir başlangıcı önerir.

İşleri duygusalla robotik tavırlar arasında gidip gelir. Sanatçı ikilisi medyanın, neon ışıklarında, sloganlarda, ışık huzmelerinde, ayna kürelerinde, konfetilerde beden bulan duyusal hiperdürtü ikliminde yaşanan gece âlemlerinin ışıltılı, otoriter görsel dili üzerinde hak iddia ederken bir yandan da parıltılı, baştan çıkarıcı nesnelere yönelik istemsiz çekimimizle oynar. Hepimizi çağırdıkları yer hakiki ile sahte, yapay ile yüzeysel olan arasındaki şifrelerdir, orada sanki her şey bir sahtecilik vakasıymış gibi.

Catastrophically Gorgeous
Catastrophically Gorgeous

:mentalKLINIK süreç, üretim, roller, kavramlar ve sunum konusunda açık bir laboratuvar gibidir. İşleri oksimoron ve paradoksların birer karışımıdır, kategorilere başkaldıran sarmalayıcı zaman ayarlı yerleştirmelerden heykellere, nesnelere uzanan, kara mizah yüklü işlerdir bunlar.

:mentalKLINIK‘in deneysel yaklaşımı ikilinin katıldığı pek çok uluslararası sergide övgü toplamıştır. Bitter Medicine#01, Museum of Contemporary Art, Belgrad (küratör: Carl de Smet) (2020); Bitter Medicine#02, Borusan Contemporary, İstanbul (küratör: Necmi Sönmez) (2020); FreshCut, MAK, Viyana (küratör: Marlies Wirth) (2013); ve Co-operation Would be Highly Appreciated, SCAD Museum, Savannah (küratör: Storm Janse van Rensburg) (2015) bu sergilerden bazılarıdır. İkili, aralarında Istanbul Modern-Rotterdam Boijmans van Beuningen Museum (2012); İzmir Çağdaş Sanat Trienali (2010); ve Tomorrow, Now, MUDAM, Lüksemburg, (2007) sergilerinin de bulunduğu pek çok uluslararası sergiye katılmıştır. 2018’de La Patinoire Royale, Brüksel’de bir introspektif gerçekleşmiştir (küratör: Jerome Sans). En önemli kişisel sergileriyse şunlardır: That’s Fucking Awesome, Galerist, İstanbul (2011) (küratör: Jerome Sans); rABBIThOLE, Galerist, İstanbul (2009); Thank You For your Cooperation, Gallery Isabelle van den Eynde, Dubai (2014); ve Catastrophically Gorgeous, Eugster II Belgrade (2018) (küratör: Yasmina Reggad).

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

One Ping

  1. Pingback: Haftanın Kitap ve Etkinlik Önerileri / Nil Has

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.