Documentarist’ten Ukraynalı Belgeselciler Yararına Film Gösterimi: “Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek”

Documentarist, geçen yıl festival programında yer alan Ukrayna yapımı Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek (This Rain Will Never Stop) adlı filmi, Ukrayna’da savaşı kaydeden belgeselcilere maddi ve manevi destek amacıyla erişime açıyor. Viyana merkezli dağıtım firması Square Eyes ortaklığı ve Sahneport.com’un platform desteği ile gerçekleşen kampanyanın geliri, filmin halen Kiev’de bulunan yönetmeni Alina Gorlova‘ya aktarılacak. Sivillere yardım eden gönüllülerin organizasyonunda çalışan Gorlova, 1 Mart’ta yolladığı mesajda Kiev’deki durumu şöyle anlatıyordu:

Alina Gorlova Fotoğraf
Alina Gorlova

“Benzin, gıda, ilaç dahil hemen her şeyde sıkıntı yaşıyoruz. Diğer şehirlerden gelen yardımlar sık sık gecikiyor. Veya sokağa çıkma yasağından ötürü depolardan evlere yardım ulaştırılamadığı için, temel malzemeleri en yakın marketlerden satın almak zorunda kalıyorlar. Marketlerde uzun kuyruklar oluşuyor. Yine de panik yapmadan organize olmaya, sivil halka en temel ihtiyaçlarını temin ederek ulaştırmaya çalışıyoruz.”

Geçen sene gösterildiği sayısız festivalden 10’a yakın ödül kazanan Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek, Suriye’deki savaştan kaçarak Ukrayna’ya sığınan bir gencin ve Avrupa’nın her tarafına dağılan ailesinin hikâyesini anlatıyor. Belgesel, savaşın darmadağın ettiği bir ailenin çocuğu olan 20 yaşındaki Andriy Süleyman’ın, çatışmaların devam ettiği Doğu Ukrayna’daki sivillere yardım ulaştıran Kızıl Haç örgütünde gönüllü çalışmak ile Avrupa’ya geçerek yeni bir hayat kurmak arasındaki ikilemine tanıklık ederken, militarizmin yıkıcılığını da yansıtıyor.

Alina Gorlova "Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek"
Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek / This Rain Never Stop

Türkiye’de ve başka ülkelerdeki gösteriminin tüm geliri bombardıman altındaki halka yardım amacıyla yönetmene ulaştırılacak olan bu önemli belgeseli izleyerek kampanyaya destek olabilirsiniz. Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek, Türkiye’de 18 Mart’tan 28 Mart’a kadar Sahneport.com üzerinden 25,00 TL‘lik bağış karşılığında izlenebilir.

İzleme Linki: https://sahneport.com/title/this-rain-will-never-stop/

Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek / This Rain Will Never Stop
Yönetmen: Alina Gorlova
Ukrayna-Letonya-Almanya-Katar, 2020, 102 dak
Dil: Rusça, Kürtçe, Ukraynaca, Almanca, Arapça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Suriye’deki savaştan kaçtıktan sonra Avrupa’nın dört bir yanına dağılan Süleyman Ailesi’nden, Lazgin çocuklarıyla birlikte Ukrayna’ya göç ederken, bir kardeşi Almanya’da, diğer erkek kardeşi Irak Kürdistanı’nda, dördüncü kardeş ise Suriye’de yaşıyor.

Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek, Lazgin’in şimdi Kızıl Haç’ta gönüllü olan ve bu kez Doğu Ukrayna’da başka bir askeri çatışmanın ortasına düşen oğlu Andriy’nin izini sürüyor. “Savaştan kaçmak mı yoksa bölgedeki acıları hafifletmek mi?” Andriy’nin Almanya’daki erkek kardeşini ziyareti ve Irak’taki akrabalarıyla duygusal buluşması sırasında mücadele ettiği ikilem bu. Babasının ani ölümünün ardından Andriy, Suriye’ye gidecek naaşına eşlik etmeye karar veriyor. Siyah beyaz çekilen filmde Andriy’nin yolculukları ile insani yardım görüntüleri, askeri güç gösterileri, kitlesel törenler ve günlük yaşamdan kesitler at başı gidiyor. Karanlık bir dönemde genç bir insanın yeni bir hayat kurma çabasına, iç içe geçen savaş ve ve barış anları eşlik ediyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir