Doğu ve Batı Sentezini Popüler Kültürle Birleştiren Mr. Besk, İlk Sergisiyle Contemporary Istanbul’da


Mr. Besk
Mr. Besk

Metalaşan popüler kültürün kahraman figürlerinin kimi zaman tuvalin merkezine yerleştirmesi ve tüketim kültürünü temsil eden nesneleri şeffaflaştırarak görünür kılmasıyla içerisi ile dışarısı arasındaki keskin sınırı kaldıran Mr. Besk, ilk sergisi Turquerie’i House of SuperStep sponsorluğunda Contemporary Istanbul’da sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin pandemi kısıtlamalarında ara verdiği sanat etkinliklerinin ardından ilk kez ziyaretçileriyle gerçekleşecek Türkiye’nin ilk uluslararası sanat fuarı Contemporary Istanbul; 5-10 Ekim tarihleri arasında rotasını İstanbul’un önemli tarihi alanlarından Tersane İstanbul’a çeviriyor. Dünyanın dört bir yanından galerileri bir araya getiren fuar, Türkiye’de hızla yükselen ve gelecek sanat dünyasının kapılarını aralayan, çağdaş sanatçıları radarına alıyor. İlk kez Contemporay Istanbul’da eserleriyle yer alacak Mr. Besk, ayrıca Contemporary Istanbul’a kabul edilen ilk graffiti kökenli sanatçılardan.

Graffitinin Sınır Aşan Özgürlüğü Tuvallerde Hayat Buluyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu alt kültürleri kendine araştırma alanı olarak seçen Mr. Besk; renklerle etnik dokuları bir araya getirerek, yarattığı dünyada kendine has bir tavrı benimsiyor. Sokak duvarlarında ve tuvalinde hayat verdiği çalışmaları Besk’in üslubunu seyredenler için fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Mr. Besk, Turquerie isimli sergisinde; Türklerin dünyada yaygın olarak kök saldığı zenginliğe ev sahipliği yapan coğrafyasının günümüzde metalaşmasına eleştirel bir tavırla yaklaşıyor. Yapıtlarında gelecek ya da geçmiş ile şimdinin karışımına dikkat çeken Mr. Besk, izleyicilerini adeta zamansız bir zamanda yolculuğa davet ediyor. Sanatçı, kendi kültürüne olan tutkusuyla, Anadolu’da yaptığı ziyaretleri tuvalinde kullandığı halı ve çinilere işleyerek, kendi tavrına yeni bir soluk kazandırıyor ve mekanik üretim çağının yozlaştırdığı değerleri izleyicilerine hatırlatıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir