Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonu Mine Sanat Galerisi’nde!

2023 yılı itibariyle çağdaş sanatta 38. yılını kutlayan Mine Sanat Galerisi, DENEYSEL mekanında, koleksiyoner, kimyager Dr. Haluk Gökçebay’ın yıllar içinde oluşturduğu sanat koleksiyonundan bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyor. Bu sergi kapsamında, 90’lı yıllardan günümüze Çağdaş Türk Sanatı’ndan örnekleri izlerken, aynı zamanda bir koleksiyonerin sanata olan tutkusunun izlerini süreceğiz. “Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonundan Bir Seçki” sergisi, sanata ve sanatçıya yaptığı destek adına koleksiyonerimize bir teşekkür niteliğindedir.

Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonu Mine Sanat Galerisi'nde!
Dr. Haluk Gökçebay Koleksiyonu Mine Sanat Galerisi’nde!

Mine Sanat Galerisi sahibi Mine Gülener ile yolları, 21 Ekim – 17 Aralık 1994 tarihleri arasında Bahariye’deki galeri mekanımızda Özdemir Altan “Kassel Resimleri” sergisinde kesişen koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay, bu ziyareti esnasında gerçekleşen uzun sohbetler sonunda koleksiyoner olarak galeri bünyesine girdi. Galeri kapanış saatini aşan ve gece saatlerine kadar süren bu sohbet, sanat aşkı ve merakıyla resimleri incelemenin ardından, hem galeri sahibimiz hem de koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay için unutulmaz bir anı olmuştur. Sanatçı Özdemir Altan’ın ’91 yapımı Kassel konulu resmi de bu birlikteliğin bir sembolü olarak seçkide yer almaktadır. Ayrıca Dr. Gökçebay, yıllar içinde, yine galerimiz aracılığıyla koleksiyonuna kattığı sanatçılar; Halil Akdeniz, Tomur Atagök, Adnan Çoker, Tülin Onat, Zekai Ormancı, İrfan Önürmen, Güngör Taner, Mustafa Ata gibi isimler ve farklı galerilerden edindiği çeşitli sanatçılar ile koleksiyonunu zenginleştirmeyi sürdürmüştür. Henüz İstanbul Modern’in açılmadığı yıllarda, galerimizde sergiyi izlemek ve sanat eseri edinmek adına atılan bu ilk adımın ardından kurulan bağlar, 30 yıla yaklaşan bir dostluğa, sanatsal paylaşıma, desteğe ve galerimizin devamlı takipçisi olan bir sanatsever kazanmamıza olanak sağlamıştır.

Bir İstanbul Alman Lisesi mezunu olarak, Almanya’da kimya alanında eğitim alan, buluşlarıyla patent sahibi olan koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay, eğitimi, kültürü, sanata bakış açısıyla her zaman sanatın ve sanatçının destekçisi olmuştur. Galeride geçirdiği zamanlarda sanatçılarla tanışıp, fikri paylaşımlarda bulunan Dr. Gökçebay, sanatçılarla da güzel dostluklar kurmuştur. 1990’lardan bu yana oluşturduğu kişisel sanat koleksiyonuna Türk resminin temsilcisi birçok önemli sanatçının eserini katmıştır. Galerimizde 2 Şubat – 4 Mart 2023 tarihleri arasında yer alacak koleksiyon seçkisinde; Halil Akdeniz, Erdal Alantar, Özdemir Altan, Mustafa Ata, Bedri Baykam, Bubi, Adnan Çoker, Nejat Melih Devrim, Tuba Önder Demircioğlu, Nejat Erem, Adem Genç, Dagmar Göğdün, Selma Gürbüz, Hemad Javadzade, Devabil Kara, Şükrü Karakuş, Gülveli Kaya, Yıldanur Ketenci, Bahar Kocaman, Tülin Onat, Zekai Ormancı, İrfan Önürmen, Gülseren Südor, Teoman Südor, Güngör Taner, Gamze Taşdan, Adnan Turani, Fatma Tülin, Ömer Uluç, Reha Yalnızcık ve İtalyan sanatçı Antonio Zucchiatti yer almaktadır. Bir koleksiyoner ruhuna sahip olan Gökçebay, yıllar içinde çağdaş sanat eserlerinin yanı sıra, aynı zamanda 2023 yılı itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne halkın kullanımı için bağışladığı geniş kapsamlı kitap koleksiyonu, ayrıca; halı, ekslibris ve hat koleksiyonları da yapmaktadır.

30 yıllık dostluk ile süren galeri-koleksiyoner ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen bu koleksiyon sergisi, çağdaş Türk resminin temsilcilerinden örnekleri sunmanın yanısıra, galerinin 38. yaşını kutladığı bu dönemde hem kıymetli koleksiyonerimiz Dr. Haluk Gökçebay’a bir teşekkür, hem de genç koleksiyonerlere ve koleksiyoner adaylarına teşvik edici bir örnek niteliğindedir.

Serginin açılışı 2 Şubat 2023, Perşembe Günü, Saat 16:00 – 19:00 saatleri arasında Mine Sanat Galerisi DENEYSEL mekanında yapılacaktır. Sergi, 4 Mart 2023 tarihine dek ziyaret edilebilir. Tüm sanatseverler davetlidir.


Mine Sanat Galerisi Deneysel

Göztepe Mah. Bahariyeli Sok. Toprak Apt. No 37, Kadıköy / İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar