Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Final Konseri

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Final Konseri


İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), iki yılda bir, kurucu başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına düzenlediği Ulusal Beste Yarışması’nın on birincisi 34. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında yapılacak final konseri ile sonuçlanacak. İKSEV’in, ‘geleceğe bırakılan önemli bir kültür mirası’ olarak gördüğü bu anlamlı konser 19 Ağustos 2021 Perşembe günü saat 21.30’da Celsus Kütüphanesi’nde yapılacak.

Genç bestecilerimiz Recep Gül’ün ve Ufuk Biçak’ın eserlerini, genç ve başarılı şeflerimizden Orhun Orhon yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde günümüzün başarılı çello solistleri Poyraz Baltacıgil ve Nil Kocamangil seslendirecek.

“11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”na on bir yapıt katıldı. Gürer Aykal (Orkestra Şefi), Erdoğan Davran (Solo Çellist), Çağ Erçağ (Solo Çellist), Turgay Erdener (Besteci), Rengim Gökmen (Orkestra Şefi), Hasan Uçarsu (Besteci), Serdar Yalçın’dan (Besteci-Orkestra Şefi) oluşan Seçici Kurul, Birinci Değerlendirme Toplantısı’nda iki konçertonun Yarışma Konserinde seslendirilmeleri uygun buldu. Seslendirilecek konçertolar, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine katılımcı değerlendirme ile Seçici Kurul, Orkestra üyeleri ve Dinleyicilerin oylarıyla ödüllendirilecek. Eserler ilk seslendirilişlerinde kayda alınacak ve daha sonra CD olarak basılacak.

Ücretsiz olan bu konseri izlemek ve değerlendirmeye katılmak isteyenler AASSM’deki ana gişeden ve konser günü Efes Kent girişindeki görevliden davetiyelerini alabilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, konsere katılmak isteyenler için DEÜ. Sabancı Kültür Merkezi’nin Mithatpaşa Caddesi yönündeki kapısı önünden saat 18.00’de ücretsiz otobüs kaldıracak.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir