“Düğüm Kayıtları” Sergisi Labirent Sanat’ta Açıldı

Labirent Sanat, 16 Mart – 29 Nisan 2023 tarihleri arasında Aslıhan Kaplan Bayrak’ın “Düğüm Kayıtları” başlığı altında bir araya getirdiği, son dönem işlerinin yer aldığı kişisel sergisini ağırlıyor.

“Düğüm Kayıtları” sergisi
Aslıhan Kaplan Bayrak, “Düğüm Kayıtları” sergisi, Labirent Sanat, 2023

“Süreç sayesinde evren, sonlu olanın sınırlamalarından kurtulur. Süreç, sonsuzun sonlu olana içkinliğidir; onun sayesinde tüm sınırlar infilak eder ve tüm bağdaşmazlıklar çözülür” -Alfred North Whitehead

Sergi adını İnka’lar ve eski And Dağları toplumlarının Khipu adını verdikleri düğüm, düğümlemek anlamına gelen üç boyutlu iletişim sisteminden alıyor. Bu güne kadar kullanılmış yazılı iletişim tekniklerinden farklı olarak ana gövdeyi oluşturan kalın bir ipliğe dikey olarak düğümlenmiş çeşitli, renkte, kalınlıkta ve yönde atılan her bir düğümün farklı sayısal değerleri, istatistikleri, hesapları ve soyut fikirleri işaret eden anlamları vardır. Aslında her türlü sanatsal üretimde sanatçıların kendi özgün üslubunu yaratarak kişisel belleğini, yaşanmışlıklarını, deneyimlerini, yaşama dair önerilerini aktardığı birer düğüm kaydı, değil midir? Aslıhan Kaplan Bayrak’ın “Düğüm Kayıtları” sergisinde hareketsiz yüzeydeki hareketin dinamizmi, mekana yayılan, mekanı kuşatan, dönüştüren işlerinin oluşum sürecinde sanatların, tekniklerin dolaysız olarak birbirine karışmaya başlamasına birbiri içinde geçmesine tanıklık ederiz.

Fiziki nesne mekanda işgal ettiği yer itibarıyla, diğer her şey için geçirgen olmayan kapalı ve katı bir varlık olarak görünür. Aslıhan’ın işleri her şeye sınır olarak bakmamızı isteyen böylesi bir mekan teorisini, yaratıcı harekete set çeken mutlak mekan fikrini yıkarak, eşik imgesiyle düşünmenin olasılıklarını üretim sürecine dahil eder. Eşik ihtimallere, imkanlara açılan, geriye dönüşünde önünü tıkamayan bir hareket alanı sağlar. İç ve dışı birbirine bağlayan bir özgürlük alanı tanır.

29 Nisan 2023 tarihine kadar Aslıhan Kaplan Bayrak’ın düşünme, okuma, resmetme, yazma edimlerinin, bilinç akışının süreç içinde tuval yüzeyinden, videoya; mekan yerleştirmesinden yazıya farklı tekniklerle ifade alanı kazandığı işlerinin düğümlerini çözmeye Labirent Sanat’a davetlisiniz.


Labirent Sanat

Çatma Mescit Mah. Tepebaşı Cad. No:56 K:2 34430, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar