Dünya Yazı Kültürü, İstanbul’da; “Kaligrafist” Başlıyor!İlki 2017 yılında sadece Latin Kaligrafisi özelinde gerçekleştirilen “Kaligrafist”, tüm dünya yazılarını içinde barındıran bir hale getirilerek 2. Uluslararası Yazı Kültürü Festivali olarak İBB Kültür Dairesi Başkanlığı desteğiyle gerçekleşiyor. Çivi yazısı, graffiti, fraktur yazı, klasik tabelacılık gibi yetişkin atölyelerinin yanı sıra İBB Mahalle Evleri’nde minikleri konuk edecek çocuk atölyelerini de kapsayan “Kaligrafist”, 23 Haziran-3 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenleniyor.

Dünya Yazı Kültürü, İstanbul’da; “Kaligrafist” Başlıyor!
2. Uluslararası Yazı Kültürü Festivali Başlıyor

Kaligrafi, ikinci kez bir festivalle, birçok yazı sistemini farklı disiplinlerden eserlerle sergilemeyi hedefliyor. Alanlarında uzman yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla farklı yazı kültürlerini ve sanatları daha geniş kitlelere ulaştırma ve tanıtma fikrinden yola çıkarak yeniden tasarlanan “Kaligrafist”te; konferanslarla açılacak serginin yanı sıra, performanslar, yetişkinler ve çocuklar için atölyeler, saha gezileri, söyleşiler gibi etkinlikleri kapsıyor. Festival mekanları; İBB Taş Oda-Sultanahmet, Barın Han, İBB Mahallle Evleri, Tarihi Yarımada Yazı Rotası, Karaköy Sahil Parkı ve Karaköy İstanbul Kitapçısı.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik programının ayrıntıları İBB Kültür Sanat ve Kaligrafist sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

YETİŞKİN ATÖLYELERİ

Klasik Tabelacılık Atölyesi

Bir günlük klasik tabelacılık yetişkin atölyesi, önemli tabela ressamlarından olan Christoforos Tomas tarafından yürütülecek. 24 Haziran Cuma günü saat 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye, İBB Taş Oda-Sultanahmet’te yapılacak. Katılımın sınırlı olduğu atölye eğitimine kayıtlar, paylaşılan kayıt formu linki üzerinden alınacak. Etkinliğimiz İngilizce olup, simultane Türkçe çeviri olacaktır.

Fraktur Yazı Atölyesi

Bir günlük fraktur yazı yetişkin atölyesi, dünyanın önde gelen kaligraflarından olan Luca Barcellona tarafından yürütülecek. 25 Haziran Cumartesi günü saat 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye İBB Taş Oda-Sultanahmet’te yapılacak. Katılımın sınırlı olduğu atölye eğitimine kayıtlar, paylaşılan kayıt formu linki üzerinden alınacak. Etkinliğimiz İngilizce olup, simultane Türkçe çeviri olacaktır.

Kaligrafi İnceleme ve Geliştirme Atölyesi

Bir günlük Kaligrafi İnceleme ve Geliştirme yetişkin atölyesi, alanında değerli kaligraf Tolga Girgin tarafından yürütülecek. 26 Haziran Pazar günü saat 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye İBB Taş Oda-Sultanahmet’te yapılacak. Katılımın sınırlı olduğu atölye eğitimine kayıtlar, paylaşılan kayıt formu linki üzerinden alınacak. Atölye eğitimimiz orta ve ileri seviye kaligraflara yöneliktir.

Çivi Yazısı Atölyesi

Bir günlük Çivi yazısı yetişkin atölyesi, alanında değerli uzman Sümerolog Veysel Donbaz tarafından yürütülecek. 28 Haziran Salı günü saat 12.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye Turşucuzade Konağı Taş Odası’nda yapılacak. Katılımın sınırlı olduğu atölye eğitimine kayıtlar, paylaşılan kayıt formu linki üzerinden alınacak.

Graffiti Atölyesi

Bir günlük Graffiti yetişkin atölyesi, Türkiye’nin en önemli graffiti sanatçılarından Tunç Dindaş a.k.a. Turbo tarafından yürütülecek. 29 Haziran Çarşamba günü saat 11.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye Turşucuzade Konağı Taş Odası’nda yapılacak. Katılımın sınırlı olduğu atölye eğitimine kayıtlar, paylaşılan kayıt formu linki üzerinden alınacak.

Kaligrafide Teknik Analiz Atölyesi

Bir günlük Kaligrafide Teknik Analiz yetişkin atölyesi, Türkiye’nin en önemli kaligrafi sanatçılarından Erhan Olcay tarafından yürütülecek. 30 Haziran Perşembe günü saat 11.00-14.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye Turşucuzade Konağı Taş Odası’nda yapılacak. Katılımın sınırlı olduğu atölye eğitimine kayıtlar, paylaşılan kayıt formu linki üzerinden alınacak.

ÇOCUK ATÖLYELERİ

“Kaligrafist” çocukları da unutmadı. Birer günlük atölyeler halinde 8-12 yaş arasındaki çocuklardan oluşacak beş farklı gruba beş gün yeni bir deneyim kazanmaları için fırsat verilecek. Çocuklar, yürütücülüğünü Merve Özdeş’in yapacağı “İstanbul’dan Mektup Var” atölyesiyle zarf ve kartpostallarını süsleyerek mektuplaşma kültürünü öğrenme fırsatını yakalayacaklar. Yine yürütücülüğü Ekrem Ceyhan’ın yapacağı “Graffiti” konulu çocuk atölyelerinde, çocuklar kentin sokaklarını süsleyen sanatı kâğıt üzerinde deneyimleyecekler. 25-27 Haziran ve 1-2-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek atölye eğitimleri için sınırlı kayıtlar, İBB Mahalle Evleri’nden alınacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir