Dünyaca Ünlü Çellist Prof. Peter Bruns Ayvalık’a Geliyor

Türkiye’de klasik müziğin gelişimi için çalışan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) uzmanlık sınıfları başlıyor. AIMA’nın 2022 yılı beş günlük viyolonsel masterclass etkinliğine ünlü sanatçı ve akademisyen Prof. Peter Bruns katılacak.

Prof. Peter Bruns (c:Jens Roetzsch)
Prof. Peter Bruns (c:Jens Roetzsch)

Düzenlediği masterclass’lar ile yetenekli gençleri deneyimli virtüözlerle buluşturan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) pandemi sebebiyle ara verilen uzmanlık sınıfları bu yaz başlıyor. AIMA bu yıl 24-28 Haziran’da günümüzün en başarılı Alman çellistlerinden biri kabul edilen Prof. Peter Bruns’u ağırlayacak.

Prof. Bruns, masterclass eğitiminde viyolonsel öğrencileri ile beş gün boyunca birebir çalışma fırsatı bulacak, kendi tekniğini öğrenciler ile paylaşırken, onların da çalarak kendilerini geliştirmelerine olanak tanıyacak.

Çok sayıda ödüllü kaydı bulunan Prof. Peter Bruns, dünyanın en önemli festivallerinde ve konser salonlarında sahne aldı. Halen Leipzig Müzik Akademisi’nde çello profesörü olarak görev yapan Prof. Bruns, dünya genelinde uzmanlık derslerinde eğitim veriyor.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek, müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. AIMA 20 yıldan bu yana; Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna, Christoph Henkel ve Alexander Rudin gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar