‘Duvarları Olmayan Müze’nin Beşinci Sergisi ‘Rahat Hissediyor Musun?’ Başladı

‘Duvarları Olmayan Müze’nin Beşinci Sergisi ‘Rahat Hissediyor Musun?’ Başladı


British Council’in geliştirdiği yenilikçi dijital sergi platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi ‘Rahat Hissediyor Musun?’ 27 Mayıs 2021’de ziyarete açıldı.

Türkiye’yi temsilen Rita Aktay, Birleşik Krallık’ı temsilen ise Ritika Biswas’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘Rahat Hissediyor Musun?’ dijital sergisi; evde hissetmenin (kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde) ne anlama geldiğini inceleyen Rahat hissediyor musun? kadın bedeni, aile ve gezegenimizi, bizi endişelendiren, düşündüren ve birleştiren mekanlar olarak ele alıyor. Neşe ve kederin birlikte var olabildiği bu düşsel yolculuk, kriz anları ve özenli davranışların, hayatta kalma çabası ve ait olma arayışının hem duygusal hem politik izdüşümleri arasında bir gezinti sunuyor.

Sergilenen eserler, feminist sanat, toplumsal sanat, ya da ekolojik sanat gibi kavramlarla oynayarak, bu tür kategorilerin sınırlarını kayganlaştırıyor. Kadınlar buzullarla konuşuyor, sıradan ev eşyaları acayipleşiyor, ırksallaştırılmış bedenler suskunluklarını kırıyor ve canavarlar tanıdık yüzlere dönüşüyor. Yaşanan ve hayal edilen dünyalar arasında sonsuz geçitler açan eserler, mizah veya abartı kullanarak, müdahale ederek ya da güzelleştirerek hem merak uyandırıyor hem de dayanışma isteğini tetikliyor.

Şimdiye dek bir milyonu aşan ziyaretçiye ulaşan Duvarları Olmayan Müze platformunda düzenlenen beşinci sergi. Sergide British Council Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve sanatçılara çağdaş uluslararası sanatçıların çalışmaları eşlik ediyor.

Sanatçılar (Alfabetik sırayla):
Sharon Aivaliotis, Shirley Baker, Ursula Biemann, Elif Biradlı, Flo Brooks, Chila Kumani Burman, Helen Chadwick, Jayashree Chakravarty, Tacita Dean, Rohini Devasher, Suki Dhanda, Ayçesu Duran, Anna Fox, Lubaina Himid, Siobhan Hapaska, Jun Hasegawa, Sibel Horada, Shirazeh Houshiary, Delaine Le Bas, Clare Leighton, Goshka Macuga, Paula Rego, See Red Women’s Workshop, Charlotte Shmitz, Eda Sütunç, Madame Yevonde, Zadie Xa

Küratörler:

Rita Aktay (doğum 1997, İstanbul) İstanbul ile Londra arasında yaşayan ve çalışan bir küratör. Şu anda Goldsmiths Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin küratör ekibinde yer alan Aktay, Goldsmiths Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi bölümünde lisans eğitimi aldıktan sonra, Küratörlük dalında yüksek lisansını geçtiğimiz günlerde tamamladı. 2019’da İstanbul’daki Open Space bünyesinde katıldığı rezidans programının bir parçası olarak “Ubiquitous Surfaces” (Her Yerde Karşımıza Çıkan Yüzeyler) sergisinin küratörlüğünü üstlendi. 2020’de sanat gösterimleri için “Roses, Rocks, Dust and Dances” (Güller, Taşlar, Toz ve Danslar) adlı web sitesini kurdu. Şu anda Arts Council England tarafından desteklenen bir çevrimiçi yayın platformunun hazırlanması sürecinde çalışıyor. Londra merkezli pek çok galeriyle çalıştı; Slade Güzel Sanatlar Okulu ve Deptford Moving Image Festivali’nde atölyeler düzenledi.

Ritika Biswas, (doğum 1995) Hindistan’ın Kalküta şehrinde doğdu. Singapur’daki Yale-NUS Üniversitesinde Liberal Sanatlar bölümünde lisans eğitimi aldıktan sonra Cambridge Üniversitesi, Sinema ve Ekran Çalışmaları bölümünde felsefe yüksek lisansını tamamladı. Yakın bir geçmişe dek Birleşik Krallık’ta bulunan New Art Exchange bünyesinde küratör, gezici ve özel projeler prodüktörü olarak çalışıyordu. Şimdiyse, bu yılın Ekim-Kasım aylarında düzenlenecek olan Busan Sea Art Festival 2021’in Sanat Yönetmeni olarak çalışıyor. Yaratıcı ve sosyo-politik çalışmaları, özellikle Güney Yarımküre bağlamındaki derinlemesine araştırmalar, ekolojik-eleştirel yaklaşımlar, iş birliğine dayalı yakınlıklar ve adalet temaları etrafında şekilleniyor.

‘Rahat Hissediyor Musun?’ sergisini ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.