Duygu Aydoğan’ın “Kapsül” İsimli Sergisi Büyükdere35’teDuygu Aydoğan’ın “Kapsül” İsimli Sergisi Büyükdere35’te
Duygu Aydoğan’ın “Kapsül” Sergisi Büyükdere35’te – Eser: 80x70x11 cm, epoksi reçine, polimer kil,akrilik, 2022.

Duygu Aydoğan’ın “Kapsül” isimli sergisi, 2 Aralık – 31 Aralık tarihleri arasında Büyükdere35’te izleyiciyle buluşuyor.

Duygu Aydoğan’ın üretim pratiğinde yer alan epoksi heykeller ve resimleri, insan olmanın fiziki sınırlarını ve psikolojik katmanlarını sunduğu bir arayışa dönüşüyor. Epoksi içine koyulup dondurularak sabitlenen heykeller insanlığın gelecek yüzyıllardaki çağdaş fosili gibi bir izlenim sunuyor. Günümüzde nadiren insanların kendisini gelecekte uyanmak üzere kapsüllerde dondurduğu, uyutularak bekletildiği bilimsel çalışmalar bulunuyor. Duygu Aydoğan ise dönüşmekte ve evrimleşmekte olan insanlığın patetik durumuna dair bir saklama, insanı arşivleme gibi görsel dokümantatif bir üretim modeli güdüyor. Rölyef gibi izlenebilecek eserlerde insan heykelleri, bedenin çeşitli parçaları parlak, yoğun kıvamlı bir malzeme olan epoksi içinden izleniyor. İnsanın yarına taşınma isteği yanında kendisini dondurarak gelecekte uyanma hissi aslında ölüm ve diriliş bağlamında çarpıcı bir tezatlık yaratıyor.

İnsanı odağına alan “Kapsül” sergisi, canlı-cansız mefhumu üzerinden geçmiş-bugün ve gelecek ekseninde insanın gelecek tahayyülleri arasında değerlendiriyor. Sergi insanın benmerkezciliğinden, metamorfozundan yola çıkarak çağdaş bir paleontolojik araştırmaya dönüştürüyor.

İnsana ve dünyaya dair izlerin dondurularak heykeller üzerinden sunulduğu tarihsel ve anıtsal görsel araştırmalar, anıların bir izine bürünerek insanlığın bir gelecek düşünü sunuyor.


BÜYÜKDERE35

Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B Tophane Beyoğlu/İstanbul 34425

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir