Ekinakis’in “Kişi” İsimli Sergisi Gru Sanat Galerisi’nde

Ekinakis "Kişi"

Ekinakis “Kişi”

“Kişi kendi kendinin deneyidir”
Oruç Aruoba


Ekinakis’in Gru Sanat Galerisi’nde gerçekleşen ikinci kişisel sergisi Kişi, kişinin kendini bulma yolculuğunu odağına alarak bu yolculuktaki deneyimlerini, duygularını ve dönüşümlerini onun hikayesi ve gözünden anlatıyor.

Kişi’de Ekinakis’in 2021 yılında gerçekleşen Commune – Community – Communication sergisinde karakterize edilen bağıran figürleri yerlerini tekrar sanatçının 2013 yılından itibaren odaklandığı sanatsal üretimindeki tek başına ya da kalabalık gruplar içinde dahi yalnız olarak melankoli, hüzün ve yalnızlığın ağır bastığı figürlere bırakıyor. Ekinakis’in spontane bir akış içerisinde yüzeye uyguladığı kumaşlar ve kağıtlar vasıtasıyla, serbest çağrışımla ifadeler ve suretler verdiği figürleri, tevazu gösteren, bildiği doğrular için savaşmaktan ve derdini anlatmaktan uzak, ancak özüne kavuşmak için sakince hayatı anlamlandırmaya çalışır durumda izleyici karşısına çıkıyor.

Sergide yer alan tuval üzerine akrilik çalışmalarının yanı sıra, kağıt işlerden oluşan bir seri ve papier mache tekniğiyle üretilmiş üç boyutlu üretimlerin çıkış noktasını, sanatçının kendini deneme sürecindeki kişisel deneyimleri, gördükleri, göremedikleri, baktıkları, bakmak istemedikleri ve nihayetinde kendini bulma sürecindeki uyanış ve anlamlandırma durumları oluşturuyor. Bu bağlamda Kişi’de sergilenen çalışmalarda kişinin temsiliyeti sıklıkla sanatçının kişisel hikayeleriyle bağ kuruyor. “Scenes from a dream” serisinde Ekinakis’in sanatsal üretim süreci içerisinde deneyimlediği zorluklar karşısında bir çıkış yolu olarak, kendisinin yaşadığı, hissettiği ya da özlemini duyduğu durumları tüm gerçekliğiyle betimlediği on hayali rüya sahnesiyle ortaya konuluyor. “Personal Escape” ise sanatçının kaçmak istediklerinin yanı sıra kaçışın olası ihtimalleri ve sonuçlarının diyalektiğini, sanatçının belirgin estetik üslubuyla imgesel bir biçimde ortaya koyuyor.

29 Nisan – 18 haziran 2023 tarihleri arasında Gru Sanat Galerisi’nde izlenilebilecek Kişi sergisi, izleyicileri Ekinakis’in kendini bulma yolculuğunda gelişen ve dönüşen sanatsal arayışını keşfetme ve sanatın dönüştürücü etkisini deneyimlemeye davet eder.

Gru Art Gallery Hakkında

GRU Sanat Galerisi 2021’in Şubat ayında Urla’da açıldı. Farklı disiplinlerden ve farklı estetik kaygılara sahip sanatçıların bir arada yer alabileceği bir koleksiyon oluşturmayı amaçlayan GRU, sanatta bağımsızlığı, çok sesliliği, paylaşılabilirliği destekleyen bir çağdaş sanat galerisi olarak kuruldu. 21. Yüzyılın ilk çeyreği biterken, sanatı, güncel pratiklerin geçmişle olan bağlarını akılda tutan, günümüz dinamikleri üzerine düşünen ve yenilikçi bir perspektiften ele alıyor. Sanatçıların bağımsız üretimlerini sürdürebilmeleri için gerekli maddi koşulların sağlanmasına ve sanatta erişilebilirlik kavramına yaklaşımında, GRU sanatsever ve sanatçı dostu bir galeri işleyiş yapısını prensip ediniyor. GRU, lokal adresi Urla’da çağdaş sanatın bölgedeki izleyiciyle buluşabildiği ve nitelikli sanat eserlerinin sergilendiği bir mekan oluşturmuş olmaktan mutluluk duyuyor.


Gru Art Gallery

Yenice Mh, Park Sk. No. 8/4-5, 35430 Urla/İzmir

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.