Eldem Sanat Alanı “Su-suz Yaz” Projesiyle Kapılarını Yeniden Ziyarete Açtı

Eldem Sanat Alanı | Dalyancı Konağı, uzun bir aradan sonra bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Destek Programı tarafından desteklenen “Su-suz Yaz” projesiyle kapılarını yeniden açıyor.

Küratörlüğünü Melike Bayık’ın üstlendiği “Su-suz Yaz” projesi su krizine dair sürdürülebilirliği ortaya koyan, araştırma temelli bir proje olarak; birbiriyle ilişkili toplumsal ve politik konuları geniş ölçekte değerlendirmeye alıyor.

“Su-suz Yaz” projesi, merkezinin Eskişehir olması nedeniyle merkez-periferi ilişkisini de ön plana alarak İç Anadolu’nun çay, dere, sulak alanlar gibi önemli su kaynaklarına dair bilinçlendirme ve koruma konusunda farkındalık sağlamayı hedefliyor. Projede yer alan sanatçılar ve bir araştırma inisiyatifi, su ekolojisini, kuraklık tehdidini, su sorununun neden olabileceği çevresel felaketleri, eserlerinde ve söyleşilerinde tartışıyor.

Özgür Demirci, a / The Things I Want to Tell You, İki Kanallı Video Enstalasyon/Two Channel Video Installation - Stereo - Renkli/Color - 4K / Two Channel Video Installation - Stereo - Color - 4K,  22’40” - 2020
Özgür Demirci, a / The Things I Want to Tell You, İki Kanallı Video Enstalasyon/Two Channel Video Installation – Stereo – Renkli/Color – 4K / Two Channel Video Installation – Stereo – Color – 4K, 22’40” – 2020

Fotoğraf, video, yerleştirme, suluboya, cam tüp, resim ve performans dokümantasyonu gibi disiplinlerden eserleri ile sanatçılar Alper Aydın, Alpin Arda Bağcık, Özgür Demirci, Elmas Deniz, Bekir Dindar, Berna Dolmacı, Erdal Duman, Murat Germen, İz Öztat, Ilgın Seymen, Hale Tenger, Gülhatun Yıldırım ve birbuçuk inisiyatifi, doğal ve toplumsal yaşamın kaynağı olan su ekolojisini, su krizinin tetikleyebileceği göç ve savaş gibi küresel krizleri, toplumların ve azınlıkların tecrübe etmek zorunda kalacağı göç, ayrımcılık, barınma ve insan hakları sorunlarını irdeliyor. Paralelinde ise bölgesel farkındalığın yükseltilmesi için yerel yönetimlerle işbirliği içinde bireylere ve topluma demokratik, şeffaf bir şekilde görüş aktarımının, ifade ve düşünce özgürlüğünün sağlanmasına odaklanıyor.

Bekir Dindar, Kanalist
Bekir Dindar, Kanalist

Eldem Sanat Alanı’nın, Eskişehir’deki en önemli sanat ve kültür alanlarından biri olarak bireysel ve toplumsal projelerdeki yıllardır devam eden farkındalık yaratma gayesiyle kurguladığı tüm çalışmalar gibi “Su-suz Yaz” projesinin de bir farkındalık çalışması olarak sosyo-politik ve kültürel ölçekte değişimi ve çözüm ortaklığını ne boyutta desteklediğini gösteriyor. Eldem Sanat Alanı Dalyancı Konağı’nda tartışmaya açılan “Su-suz Yaz” projesi, minör sesleri majör topluluklara çevirme; sel, kuraklık, HES gibi felaketlere dair bilinçli, şeffaf bir toplum yaratma gayesini güdüyor. Bu açıdan sergi, söyleşi ve atölye programları ile çok katmanlı bir yapı içinde kurgulanan “Su-suz Yaz” kitlesel yayılım ile su krizine dair çözüm geliştirme ve bilinçlendirme çabası güdecek bir içerik ile topluma ulaşıyor.

Küratörlüğünü Melike Bayık’ın üstlendiği “Su-suz Yaz” projesi kapsamındaki sergi 12 Mart – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında izlenebilir. Çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilecek seminer ve atölye takvimi Eldem Sanat Alanı’nın yayınlanacağı takvimler üzerinden takip edilebilir.

Eldem Sanat Alanı

2018 yılında kurulan Eskişehir merkezli güncel sanat platformu Eldem Sanat Alanı, disiplinler arası işbirliğini teşvik eden programlarıyla, birlikte çalıştığı sanatçı, küratör, inisiyatif, tasarımcı ve araştırmacıların merceğinden bulunduğu zamana ve mekana dair ipuçları sunmayı amaçlar. Toplumun alışkın olduğu sesler yerine, sınıflandırılmalardan kaçınan bir söylevde bulunur. Toplumun acil sorunlarına değinir, eleştirel düşünceyi önemser. Düzenlediği etkinliklerle Eskişehir güncel sanat sahnesine katkıda bulunmayı hedefler.

Eskişehir’in Tarihi Odunpazarı bölgesinde, kapalı ve açık çeşitli sergileme alanlarına sahip 1000 m2’lik bir alana yayılan Eldem Sanat Alanı iki ayrı sergi mekanından oluşur. Tarihi Dalyancı Konağı alternatif küratöryel pratiklere alan sağlarken, ekmek fırınından deneysel bir sanat alanına dönüştürülen Fırın, sanatçıların projelerini sansürsüz şekilde gerçekleştirdikleri, sanatçının liderliğinde yürütülen bir proje alanı olarak kullanılır.

ELDEM KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM VAKFI, Eldem Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eldem’in hayata geçirdiği bir kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. Kentin kültür-sanat hayatının canlanmasına ve ulusal anlamda tanınırlığına katkıda bulunmak ve eğitim alanında sürdürülebilir çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulmuştur.


Elden Sanat Alanı

Akcami Mah. Mumcu Sok. No:13 Odunpazarı/Eskişehir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar