Elgiz Müzesi’nden Tüm Sanatçılara Açık Çağrı!

Elgiz Müzesi’nden Tüm Sanatçılara Açık Çağrı!

Bu yıl 20. yaşına giren Elgiz Müzesi, şehri heykel sanatı ile buluşturan Teras Sergisinin 13.’sünü gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başladığını duyurdu. “Gelecek Zaman” başlığı altında açılacak olan sergide, “dünü değil yarını düşünmek üzere yüzümüzü ufka dönüyor ve uzaklara bakmak istiyoruz” mottosuyla, her yaştan sanatçının 2019 yılından itibaren üretilmiş eserleriyle başvurularını bekliyor. Fiziksel ve dijital tüm başvurular için son başvuru tarihi 30 Mart 2021, saat 17.00 olarak belirlenmiştir.

Elgiz Müzesi Açık Çağrı Metni:

Teras Sergileri, bu yıl 20. kuruluş yılını kutlayan Elgiz Müzesi tarafından, genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla, 2012 yılında başlatılmıştır. Uluslararası katılıma açık olarak başlatılan sergi, sonraki yıllarda yaş ve disiplin sınırı olmaksızın, sanatçılara açık çağrı ile ulaşarak müzenin 1500 metrekarelik açık hava sergi alanında, tüm ifade yöntemlerini içine alan 12 sergi ile günümüze kadar kesintisiz süregelmiştir.

Elgiz Müzesi, 2020 yılının sanat etkinliklerini kesintiye uğratan zor koşullarında, pandemi şartlarına rağmen, sanatçıların da yoğun katkısıyla Teras Sergileri’ni sürdürmüştür.

Sanatçıların tüm koşullara direnme kararlılığı ve geleceğe umutla bakabilme yeteneğinin bilinciyle, 2021 yazında Teras’ı sanatla ve izleyicisiyle buluşturmak üzere yeniden yola çıktık.

“Gelecek Zaman” başlığı altında açılacak olan sergide, dünü değil yarını düşünmek üzere yüzümüzü ufka dönüyor ve uzaklara bakmak istiyoruz.

Gelecek zaman fiilin eylem halidir, söylenenin ötesine geçer ve gerçekleşmesi istenen için mücadele edilen bir yolculuğa dönüşür. Gelecek tasavvuru, geçmiş ve şimdinin biriktirdiklerini ileriye taşımanın, deneyim ve belleği kullanarak yeniyi inşa etmenin, görme biçimlerini ve bakış açısını sınırın ötesine aktarmanın bir aracıdır. Dili, malzemeyi, zamanı, mekânı ve alışılageleni dönüştürme, değiştirme arzusudur.
Gelecek zaman teslim olunan değil hayal kurduran, tasarlanandır; umuda doğru yol alabilmek, yaşama dört elle sarılmaktır.

Elgiz Müzesi, gelecek zamana dair öngörülerini izleyiciyle paylaşmak ve bugünden yarına bakmak üzere sanatçıları Teras’a davet ediyor.

2021 yazında açılacak olan sergi için Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu, başvuru yapan sanatçıların dosyaları üzerinden bir değerlendirme yaparak sergiyi oluşturacaktır.

Yapıt önerisi ve başvuru detayları için buraya tıklayınız.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.