Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanıyla Booker Ödülü’nün final listesine kaldı

Dünyanın saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak kabul edilen Booker’ın uzun listesi açıklandı. Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanıyla Margaret Atwood ve Salman Rushdie ile ödülün adayları arasında yer alıyor.

Booker Ödülü’nün adayları; Hay Edebiyat Festivali’nin direktörü Peter Florence’ın başkanlığında, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch ve Joanna MacGregor’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Kurul, 1969’dan bu yana verilen ödül için bu yıl, 1 Ekim 2018 ilâ 30 Eylül 2019 arasında Britanya ve İrlanda’da yayımlanacak 151 kitabı değerlendirmeye aldı.

Kör Suikastçı adlı romanıyla 2000’de Man Booker Ödülü’nü kazanan Margaret Atwood, Damızlık Kızın Öyküsü’nün devam kitabı The Testaments ile ödülün adayları arasında yer alıyor. Booker’ın yanı sıra “25 yılın Booker Ödülü almış en iyi kitabı” için verilen “Booker of Bookers” (Bookerların Booker’ı) ödülünü de kazanan Salman Rushdie, Don Quixote’den esinlenen ve eleştirmenlerden övgü alan yeni romanı Quichotte ile kısa listeye kaldı. Lucy Ellmann Ducks, Newburyport kitabıyla, Bernardine Evaristo Girl, Woman, Other kitabıyla, Chigozie Obioma ise An Orchestra of Minorities kitabıyla ödüle aday gösterildi.

Elif Şafak, Booker’ın uzun listesine girmesine ilişkin K24’e konuşmuş ve “Roman sanatı, tutku, emek ve adanmışlık isteyen bir sanat. Kendinizi haftalar, aylar, seneler boyu hayali karakterlerle çevrili bir dünyaya ışınlıyorsunuz âdeta. Orada tek başınıza çalışıyorsunuz. Hayalî karakterler arkadaşlarınız oluyor. Tekila Leyla’yı cok severek, yüreğimde hissederek yazdım. Onun ve beş kadim dostunun hikâyesinin okurlara ulaşması, edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden birine adaylığa layık görülmesi heyecan verici. Bir Türk yazarın bu listede yer alması da onur verici” demişti.

Deborah Levy ve Jeanette Winterson, ödülün uzun listesinde yer almasına karşın kısa listeye kalamadı. Kayıp Çocuk Arşivi romanıyla pek çok eleştirmene göre 2019’un en iyi kitaplarından birini yayımlayan Valeria Luiselli ile Lanny romanı hem okurlar hem de eleştirmenlerden övgü alan Max Porter’ın kısa listeye kalamaması ise tepkilere neden oldu.

Booker’ın kazananı 14 Ekim’de Londra’da düzenlenen törenle açıklanacak. Ödüle geçen yıl Milkman adlı kitabıyla Anna Burns değer görülmüştü.

K24

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar