Emin Mete Erdoğan, ”Bitkiler, Hayvanlar ve Binalar’Emin Mete Erdoğan’ın ”Bitkiler, Hayvanlar ve Binalar” adını verdiği ve x-ist’te gerçekleştireceği üçüncü kişisel sergisi 27 Şubat-4 Nisan 2020 tarihleri arasında x-ist’te ziyaretçilerini ağırlayacak.

Emin Mete Erdoğan, ''Bitkiler, Hayvanlar ve Binalar'

Emin Mete Erdoğan, x-ist’teki ”Bitkiler, Hayvanlar ve Binalar” adlı üçüncü kişisel sergisinde insanın var olmadığı ama temsilleri yoluyla izinin sürülebildiği bir dünya yaratıyor.

Sanatçının yeni serisinde, içinde insanları görmeyi umduğumuz binalarda bitkileri ve hayvanları görüyoruz. Sonsuzluğa uzanıyor gibi görünen bina bloklarına yerleşen bu canlılar, kendi doğal ortamlarında yaşıyorlarmış gibi gözüküyorlar.

”Serginin isminde bir ironi var. Bitkiler ve hayvanlardan sonra kişi insanların gelmesini bekliyor. Ama bu sergide insanlar yerine, insan aklının metaforu olarak binaları kullandım.” diyen Emin Mete Erdoğan, bu yoğun geometrik yapılara bitkileri ve hayvanları yerleştirerek insan yapımı binaları bir nevi ormanlara ya da mağaralara; yani doğal yaşam alanlarına dönüştürüyor. İnsanın güç ve kontrolü yitirdiği, tabiatın hakimiyeti eline aldığı bu dünyada insan izinin yok olması ihtimali izleyiciye sessizce hissettiriliyor.

Görsel anlamda sonsuz bir bütünlük hissi yaratmaya çalışan Emin Mete Erdoğan, bu sergide çoğunlukla yuvarlak ve elips gibi köşeleri olmayan tuvaller kullanıyor. Akrilik mürekkep kullanarak işler üreten sanatçı, izleyicinin zihninde ”İnsan yapımı cansız bir yapı, doğaya dönüşebilir mi? İnsan doğanın bir karşıtı mıdır, yoksa en başından beri doğanın bir parçası mıydı? Canlı ve cansız arasındaki diyalektik nedir? İnsan ve doğa ilişkisinin dinamikleri nelerdir?” gibi sorular oluşturmayı amaçlıyor.


X-İST

Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Salı-Cumartesi 10:30-19:30

Galeri Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.