Emre Kınay’ın Sarsıcı Performansı “Irgat” 12 Şubat’ta Duru Tiyatro Ataşehir’de

Duru Tiyatro’nun, Emre Kınay’ın etkileyici performansıyla sahneye taşıdığı yeni müzikli oyunu “Irgat”, 12 Şubat’ta Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden Performans Merkezi’nde! Türkiye’de geçen ve bu toprakların hiç de yabancı olmadığı hüzünlü bir hikâyeyi Shakespeare’in cümleleriyle anlatan “Irgat”, büyükşehre gidip kendini koskoca bir inşaatın, betonlaşmanın ve vahşi kapitalizmin içinde bulan Irgat’ın dönüşümünü sahneye taşıyor.

Irmak Bahçeci’nin Shakespeare’in tüm oyunlarını tarayıp önce Türkçe’ye ardından da ‘ırgatça’ya çevirerek yazdığı “Irgat”, tamamen Shakespeare’in cümlelerinden oluşuyor ama onun hiç yazmadığı yepyeni bir karakterin hikâyesini anlatıyor. Ülkenin ve toplumun güncel sorunlarını Shakespeare’in insana ve insanlığa dair ölümsüz metinleriyle harmanlayan müzikli oyunun yönetmen koltuğunda Emrah Eren oturuyor. “Irgat”ta, güçlü performansıyla dikkat çeken Emre Kınay’a “beyzade” rolünde Sertaç Nicholas Güder eşlik ediyor.

Memleketindeki çatışma ortamında doğup büyümüş olan Irgat, bir çatışma sırasında öksüz kalmış bir çocuğu sahiplenir ve çocuğu da alarak metropole gelir. Tek derdi, başını sokacak bir yer ve karnını doyurmak olan Irgat, şans eseri bir inşaat firmasının sahibiyle tanışır. Adam, Irgat’a inşaatlarından birinde hem kalacak yer hem de iş verir. Çocuk da zaman içinde büyür ve o da inşaatta Irgat’la yan yana çalışmaya başlar. Bitmek bilmeyen bir kavganın sürdüğü topraklardan, ideolojik çatışmanın kasıp kavurduğu üniversiteden, taşranın işsizliğinden, metropolün ağır işçiliğinden kurtulmayı becermiş bir işçi olan Irgat’ı trajedi, nereden kaçarsa kaçsın kendi vicdanında yakalayacaktır.

Duru Tiyatro prodüksiyonu “Irgat”ın müzikleri Cenk Erdoğan’ın, dekoru Cihan Aşar’ın, ışık tasarımı Yakup Çartık’ın, şarkı sözleri ise Faruk Üstün’ün imzasını taşıyor.

12 Şubat 2022 Cumartesi akşamı saat 20.00’de Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden Performans Merkezi’nde seyirciyle buluşacak olan “Irgat”ın biletleri biletix.com ve biletinial.com adreslerinden temin edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.