Engelsiz Filmler Festivali Normali ArıyorPandemi nedeniyle çevrim içi olarak 12-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Engelsiz Filmler Festivali’nde Normali Ararken teması dahilinde hazırlanan seçkinin filmleri açıklandı. Bu yıl ilk kez bir tema ile gerçekleştirilen Festival’in “Normali Ararken” seçkisinde, beş başlık altında toplam 23 film yer alıyor.

Engelsiz Filmler Festivali Normali Arıyor

Festival programındaki filmler her yıl olduğu gibi bu yıl da, orijinal dil seçeneğinin yanı sıra göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile takip edilebilecek. Bu seneki film gösterimleri muvi.com üzerinden gerçekleştirilecek ve Festival’in web sitesinden açıklanacak gün ve saatlerde bu platform üzerinden ücretsiz izlenebilecek.

NORMALİ ARARKEN SEÇKİSİ

Engelsiz Filmler Festivali, pandemi öncesi ‘Eski’ dünyada ‘normal’ neydi?”, “Bedenle, benlikle, yaşanılan şehirlerle, içinde bulunulan mekanlarla, bir arada yaşanılan hayvanlarla kurulan ilişkilerde ‘normal’ neyi ifade ediyordu?”, “pandemi sonrası yeni dünyada bu ilişkiler nereye evrilecek?”, “başka bir duyarlılıkla farklı bir yaşam örmeye başlayabilecek miyiz yoksa ‘eski normaller’e geri mi döneceğiz?” gibi soruların yanıtlarını Normali Ararken seçkisinde yer alan beş başlıkta arayacak.

ESKİ NORMAL: BEDEN
İnsanlık tarihi boyunca çeşitli korkuların odağı olmuş olan beden, pandemi günlerinde daha çok üzerinde düşündüğümüz bir konu haline geldi. Kendi bedenlerimizden, başkalarının bedenlerinden korktuğumuz ve kaçtığımız bu günlerde Eski Normal: Beden seçkimizle bedenlerimizle kurduğumuz ilişkilere göz atacağız. Yönetmen Jenny Brady’nin nasıl konuşup dinlediğimizi ve kimin duyulma hakkına ve kapasitesine sahip olduğu sorusunu ele aldığı Alıcı Receiver; Treacher Collins Sendromu ile doğan 50.000 bebekten biri olan JoAnne Salmon’un, bir canlandırma sanatçısı olarak hayallerini gerçekleştirmesine uzanan hikayesini anlattığı Baş Yukarı Chin Up; Siobhán Smith’in İngiltere’deki hasta ve engellileri tedavi etme yaklaşımlarında değişiklik ihtiyacını vurgulayan filmi Dikiş Stitch; Janne Janssens’in, otizmli olduğu için her gün zorbalığa uğrayan Guus’un bir kızdan aldığı sırla değişen hayatını anlattığı Etiketim My Label; Louise Detlefsen ve Louise Unmack Kjeldsen’in kendilerini gururla şişman olarak adlandıran genç İskandinav kadınlarının hikayesine odaklandıkları Şişmanlar Cephesi Fat Front ve Bruno Collet’in, ressam Louis ve eşi Michelle’in son zamanlarda yaşadıkları tuhaf olayları anlattığı Unutulmaz Memorable filmleri seçkide yer alan filmler.

ESKİ NORMAL: MEKAN
Kentsel mekanlar kapitalist motivasyonlarla kurulduğunda, bu mekanların aslında hepimize ait alanlar olduğunu nasıl hatırlayacağız? Kentsel mekanların ön planda olduğu “Eski Normal: Mekan” seçkisinde 2 film yer alıyor. Yönetmen Christoph Schwarz’un, Viyana’nın en büyük kentsel genişleme alanı üzerine çeşitli perspektifleri harmanladığı En İyi Şehir Hiç Kurulmamış Olandır The Best City Is No City at All ve Max Hattler’in, Hong Kong’un ufku kapatan toplu konutlardan oluşan kendine özgü mimarisini, paralel film şeritleri halinde yeniden tasarladığı Seri Paraleller Serial Parallels filmleri bu seçkide sinemaseverlerle buluşacak.

ESKİ NORMAL: HAYVAN
Eskiden gündelik hayatımızda birer canlı olarak hissedip bağ kurabildiğimiz; ”modern” hayatlarımızda ise sokakta gördüğümüz için rahatsız olduğumuz ve barınaklara hapsettiğimiz ya da mezbaha, laboratuvar, yumurta fabrikası gibi mekanlarda bir “ürün” haline getirdiğimiz hayvanlar, bu seçkinin merkezinde. Martin Skalsky’nin, bir sokak köpeğini evlat edinen genç ailenin, insan ve hayvan ilişkisini sorgulamaya başlamasını konu edindiği Cody: Zor Günlere Veda Cody: The Dog Days Are Over ve Cem Hakverdi’nin, Türkiye’de yerleşim merkezlerinden uzakta yaşayan yüz binlerce köpeğin yaşam mücadelesine odaklandığı Köpek Filmi Dog Movie, bu seçkide gösterilecek 2 film.

ESKİ NORMAL: ŞEHİR
Kargaşanın hâkim olduğu, insanların sürekli kaçma düşü kurdukları bir yer haline gelen mevcut küresel şehirlerin yapısı, ilişkilerimizi ve alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor? Yaşadığımız şehirleri merkezine alan “Eski Normal: Şehir” seçkisi 6 filmden oluşuyor. Sinemaseverlerle buluşacak filmler arasında Wiep Teeuwisse’nin, güneşli bir tatil günü, yoğun şehir hayatından uzaklaşmak için çabalayan bir turist kalabalığını anlattığı Ara Sefer Intermission Expedition; Corina Schwingruber Ilić’in kamerasını açık denizlerdeki kitlesel bir eğlenceye çevirdiği Her şey Dahil All Inclusive; Adrien Mérigeau’nun genç ve yalnız bir karakteri şehir kaosunun içinde takip ettiği Koruyucu Ruh Genius Loci; Nadja Andrasev’in, ihanete uğramış bir kadının, kocasının metreslerini araştırmaya başlamasıyla kıskançlık ve merak duygularının iç içe geçtiği Simbiyoz Symbiosis, Aline Höchli’nin, sümüklü böcekler ve arılar ekonomik kriz çıkarsa ne yaparlar sorusunun cevabını aradığı Sümüklüböceklerin Neden Bacakları Yoktur? Why Slugs Have No Legs ve Anna Mantzaris’in şehirde kontrolün kaybedildiği anların panoramasını sunduğu Yeter Enough filmleri yer alıyor.

ESKİ NORMAL: SANAL BENLİK
Karantina önlemleri nedeniyle zamanımızın çoğunu evlerimizde geçirirken, çalışmak ya da keyif almak için vaktimizi ekranların önünde, sanal ortamlarda harcıyoruz. Teknoloji ile benliklerimiz arasındaki sınırın hiç olmadığı kadar belirsizleştiği salgın günlerinde, “Eski Normal: Sanal Benlik” seçkisi ile sanal benliklerimize bakış atıyoruz. Seçkide Sine Özbilge ve İmge Özbilge’nin, bir genç kızın hızlı flört, hipster kültürü ve internet sonrası davranış alışkanlıklarıyla harmanlanmış paralel bir dijital evrendeki maceralarını anlattıkları #21xoxo; Erdem Arslan’ın bir beyaz yakalının yolunu kaybetmesiyle başlayan hikayeyi odağına alan Donut Paradise, Reinhold Bidner’in zaman hırsızlığı, medya aptallığı ve süregiden gündelik rutinler hakkında deneysel ve aynı zamanda belgesel animasyon anlatısı Göstergeler Devri Time o´ the Signs; Veronika Schubert’in sosyal medyadaki makyaj çılgınlığını anlattığı Konturlama Contouring; Ayşenur Erdoğan Gökçe’nin dijital çağda şekil değiştiren bir köy cenazesine odaklandığı Nasıl Bilirdiniz? How Did You Know The Deceased?; Efe Can Yıldız’ın evde doğum günü hazırlığı yapan bir arkadaş grubunun kısa sürede yaşadıklarını işleyen Parti Party ve Nina Bisiarina’nın yaşadığı ormandan ayrılarak şehre inen meraklı bir vaşağın macerasını anlattığı Şehirde Bir Vaşak A Lynx in the Town filmleri yer alıyor.

Engelsiz Filmler Festivali’nde tüm gösterimler ücretsiz olarak internet üzerinden takip edilebilecek.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.