Erim Bayrı’nın Kişisel Sergisi “İbret-i Âlem” Karşı Sanat’ta Açıldı

Erim Bayrı’nın kişisel sergisi İbret-i Âlem, son dönem kağıt üzerine mürekkep işlerinden ve heykellerinden oluşuyor. Sanatçı resim tarihinin yapıtlarından yola çıkarak yaptığı heykellerini, resim yüzeyindeki derinlik algısının yarattığı yanılsamanın tekrar üç boyuta çağırılması olarak kurguluyor. Böylece üç boyutta panaromik bir dış bükey algı, bir tür kabuk, maske yaratıyor.

Erim Bayrı'nın Kişisel Sergisi "İbret-i Âlem" Karşı Sanat’ta Açıldı
Erim Bayrı “İbret-i Âlem” Sergisi

Resimlerinde ise mürekkebin yüzey üzerinde yayılmasını, yüzeyler tarafından emilmesini pratiğinin temel prensibi haline getiriyor. Mürekkebin ve kağıdın maddeselliği sayesinde öznel seçimlerin askıya alındığı bir üretim sürecinin açıklığında çalışıyor. Mürekkep işlerinde baskı tekniğinin en yalın halini kullanarak aynı serbest lekelerden pozitif ve negatif ikiz görüntüler üretiyor. Bu kez derinlik yanılsama olmanın ötesine geçerek imgenin yüzeye tutunduğu fizik mekan haline geliyor. Erim Bayrı’nın bütün işleri içinde bulunduğu mekana ve zamana yerleşiyor. İbretlik olana tanıklık etmek ve tanık olmaya davet etmek üzere, izleyicisiyle aynı zemini paylaşıyor.

Erim Bayrı’nın kişisel sergisi İbret-i Âlem, Karşı Sanat Çalışmaları’nda 8 Nisan- 18 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.


Karşı Sanat Çalışmaları

Asmalı Mescit Mah, İstiklal Cd. No:108, Aznavur Pasajı, 6. kat Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir