Erman Özbaşaran ”Eksen” İsimli Sergisiyle Art On İstanbul’da

Erman Özbaşaran’ın ikinci kişisel sergisi ”Eksen”, 12 Aralık 2019-18 Ocak 2020 tarihleri arasında Art On İstanbul’da seyirciyle buluşacak.

Sergi de sanatçının, aralıksız ürettiği son serisinde, aynı ebattaki 60 adet işi yer alıyor.

Erman Özbaşaran “Eksen” Serisinden 62
Erman Özbaşaran “Eksen” Serisinden 62
62 from the Series “Axis”, 2019
Bez üzerine yağlı boya
Oil on canvas
75 x 92 cm
Photo: © Ilgın Akarsu

Özbaşaran, Eksen sergisi için resmin yüzeyindeki zaman-mekân problemini merkeze alıyor ve yüzeyi bir ufuk çizgisiyle ikiye bölerek yaşanılan zamanın geçmiş ve gelecek ile nasıl ayrıştığına ve birleştiğine işaret ediyor. Daha önceki serilerinde arkeolojik alanlar, eski yapılar, mekânlar ve nesnelerin fotoğraflarını resim yüzeyine aktaran ve sonrasında boya müdahaleleri ile kompozisyon-larını kuran Özbaşaran, dışarıdan bir elemanı dahil etmediği bu seride, sınırlarını belirlediği bir yüzeyde hayali bir peyzaj yaratıyor. Serginin bütünlediği aynı ölçüde ve aynı boşlukta üretilmiş bu resimler, birbirinden doku, renk ve ışık farklılıklarıyla ayrılıyor.

Özbaşaran, çocukluğunun geçtiği küçük, sakin bir kasaba olan Çorlu’nun hızla sanayileşerek dönüştüğü, verimli tarım arazilerinin fabrikalar ve atıklarla dolarak peyzajın yeniden biçimlendiği bir hatırayı anımsıyor ve bu sürecin kendisinde bıraktığı izleri ele alıyor. Bu dönüşümün izleri, mekân konusunda sanatçıyı, ne aradığını bilerek çıktığı bir yolculuğa taşıyor.

Erman Özbaşaran
Erman Özbaşaran “Eksen” Serisinden 47
47 from the Series “Axis”, 2019
Bez üzerine yağlı boya
Oil on canvas
75 x 92 cm
Photo: © Ilgın Akarsu

Erman Özbaşaran, resmin yüzeyinde yaratmak istediği etkinin defalarca sağlamasını yapar gibi ürettiği “Eksen” serisinde, kentleşme sürecinde kaybettiğimiz ve giderek hayatlarımızdan uzaklaşan espası, manzarayı ve ufuk çizgisini konsantre bir bakışla yeniden hatırlatıyor.


Erman Özbaşaran kimdir?

1982 Çorlu doğumlu Erman Özbaşaran, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamladı. 2012 senesinde New York’ta bulunan School of Visual Arts’ta, 2015 senesinde ise Floransa’da bulunan Fondazione II Bisonte per lo Studio dell’Arte Grafica’da rezidans programlarına katıldı. “Opere d’Arte su Carta” (Robert F. Kennedy International House, Floransa, 2015) ve “Umut Olasılığı” (Art On İstanbul, 2017) adlı iki sergi gerçekleştirdi. Sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da bulunan atölyesinde devam etmektedir.


Art On İstanbul
Meşrutiyet Cd. Oteller SK. Hanif Binası No.1A Tepebaşı, Beyoğlu/İstanbul

Ziyaret Saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-19.00

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.