Esra Kizir Gökçen’in 365 Günde Ürettiği 365 Desen Projesi Londralı Sanatseverlerle Buluşuyor

Esra Kizir Gökçen 365 Desen Proje Sergisi
365 Drawings Challenge, Day 357, Esra Kizir Gökçen, 3.5.2021

“Bu sergiye dair her şey, 50. yaşımı kutlamaya 365 gün kala başladı…”

Küratör Renee Rilexie; “Çoğu sanatçının sessiz yaratım sürecinin ardından açıklama yapacağı çapta bir proje için Esra tam tersini yaparak cesurca eleştirilere açık sosyal medya ortamında, bir yıl boyunca her gün desenleriyle izleyicileri günlük yaşamına davet etti. 365 Gün Projesi zihin ve gözler için bir şölen.”

24 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında, Londra-Westminster Charing Cross Kütüphanesi bünyesinde Esra Kizir Gökçen, 365 sayfa görsel günlüğünden 40 parçalık bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor.

Sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne inananan Esra Kizir Gökçen, küresel pandeminin kaygı ve belirsizlikleri yaşanırken izleyicilerini teşvik etmek ve moral vermek amacıyla 50. yaş gününün anısına topluma bir hediye sunmak fikriyle bu projeye basladı. 365 Desen Projesi, 12 Mayıs 2020’den 12 Mayıs 2021’e kadar her gün hiçbir plan ve ön hazırlık olmadan çizdiği desenlerinden oluşuyor.

Sanatçı, İstanbul’dan Londra’ya göç etmesi sürecinin ardından başlayan küresel pandemi ile birlikte birey olarak kendi duygusal ve düşünsel akışına odaklandı. Evde kalarak bizleri sosyalleşmekten uzaklaştıran pandemi sürecinde aramızdaki iletişimi sürekli kılmak, ürettiklerini paylaşarak bu dönemi daha keyifli geçirmemize katkıda bulunmak, yalnızlık hissini hafifletmek amacıyla harekete geçti. Her gün bir desen çizdi ve sosyal medyada paylaştı. İzleyicilerini desen çizmeye, kendilerini görsel çizimlerle ifade etmeye ve paylaşmaya, kendi deyimiyle 365 Drawings Challenge’a katılmaya davet etti:

Instagram: @ekg_365drawings ve @ekg_art_studio
Facebook: ekg.art.studio
Web: esrakizirgokcen

Sanatçı Esra Kizir Gökçen, 365 Drawings Challenge / 365 Desen Projesi hakkında şöyle bahsediyor: “Düzenli olarak her gün yapacağım bir sanat maratonunun hem bana, hem de beni izleyenlere faydalı olabileceğini düşündüm. Bu düşünceyi 50. yaşımı, topluma faydalı bir projeyle kutlamak fikriyle birleştirdim. Ortaya “365 Desen Projesi” çıktı. İlk başladığımda, pandeminin hepimizi evlerimize kapattığı, kaygı ve yalnızlık dolu günlerdi. Ben de herkesin çizebileceği, gözleme dayalı basit objeler çizerek başladım. İzleyicilerimi cesaretlendirip bana katılmaya davet ettim. Ben her gün çizip paylaştıkça bana katılıp kendi desenlerini proje sayfamda paylaşanlar arttı. Zamanla izleyiciler kendileri de yapabildiklerini görünce ben de desenlerimi kendi sanat tarzımla yapmaya devam ettim. Her gün çizdiklerimi “ekg_365drawings” başlığıyla Instagram’da ve Facebook’da kişisel sayfalarımda paylaştım. Paylaşırken de alt mesaj olarak, o günkü ilham kaynağımı, hangi tekniği kullandığımı ve neler düşünerek çizdiğimi anlattım. Çevre parklardaki yürüyüşlerim, çalışırken dinlediğim podcastler ve sesli kitaplar seçtiğim konuları etkiledi. İlgi alanım kişisel gelişim, göç, entegrasyon, küreselleşme ve sprituel konular olduğu için desenlerimin pek çoğu, evren-farkındalık-doğa üçgeni içinde şekillendi.”

Esra Kizir Gökçen’in 24 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında Londra-Westminster Charing Cross Kütüphanesi’nde gerçekleşecek 365 Drawings Challenge / 365 Desen Projesi adını verdiği sergisi aynı tarihlerde kendi web sitesi üzerinden de online izlenebilecek.

Esra Kizir Gökçen
Esra Kizir Gökçen

Esra Kizir Gökçen Hakkında

Esra Kizir Gökçen, doğup büyüdüğü İstanbul’da 1993’de sanat eğitimini tamamladı. 2016’dan beri Londra’da yaşıyor. İstanbul, Ankara ve Amsterdam’da beş kişisel sergi açtı ve uluslararası 100’e yakın karma sergiye ve fuarlara katıldı. Çalışmaları Bienallerde sergilendi.

Sanatın iyileştirici etkisini pratik bilgiyle birleştirerek her yaş için grup atölye çalışmaları yaptı ve özel kurumsal sanat etkinlikleri düzenledi.

Sanatında, sosyal yaşam ve doğa arasındaki benzerliklere odaklanır. Tekniginde ön plana çıkan kendiliğindenlik ile yaşamın rastlantısallığını yansıtmaya çalışır. Sanatçı son çalışmaları daha çok göç, küreselleşme ve kişisel gelişim konulari hakkındadır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.