Eşsiz Bir Gezginin Peşinde: ‘Ella Maillart: Çifte Serüven’ Kundurama’da

Eşsiz Bir Gezginin Peşinde: ‘Ella Maillart: Çifte Serüven’ Kundurama’da

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da bugün, Antonio Bigini ve Mariann Lewinsky’nin yönettikleri “Ella Maillart: Double Journey/Ella Maillart: Çifte Serüven” adlı belgesel gösterime giriyor.

20. yüzyılın en önemli gezginlerinden gazeteci, belgeselci ve fotoğraf sanatçısı Ella Maillart ile yazar ve fotoğraf sanatçısı Annemarie Schwarzenbach’ın 1939’da Avrupa’dan Asya’ya çıktıkları büyülü yolculuklarını belgeleyen film; bu asi ve entelektüel iki kadın arasındaki özel arkadaşlığın yanı sıra, zekâ ve hassasiyetle donanmış bir gezginin ruhani yolculuğunu da anlatıyor. Ella Maillart’tan geriye kalan sekiz kitap, binlerce elyazması ve fotoğraftan oluşan zengin arşivinden ilhâm alan film, yolculuk boyunca çekilmiş görüntüleri hayranlık uyandıran bir özenle bir araya getirirken; Maillart’ın yolda tuttuğu günlükler ve mektuplara da ünlü oyuncu Irène Jacob sesiyle hayat veriyor. İngilizce ve Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak “Ella Maillart: Çifte Serüven”, 13 Haziran’a dek Kundurama‘da sınırlı kontenjanla ve ücretsiz izlenebilecek.

20 yüzyılın en önemli gezginlerinden gazeteci, belgeselci ve fotoğraf sanatçısı Ella Maillart ile yazar ve fotoğraf sanatçısı Annemarie Schwarzenbach’ın Nazi Almanyasının ayak seslerinin işitildiği bir dönemde Avrupa’dan Asya’ya yaptıkları büyülü yolculuğu konu alan film; bu asi ve entelektüel iki kadın arasındaki özel arkadaşlığın yanı sıra, zekâ ve hassasiyetle donanmış bir gezginin ruhani yolculuğunu da anlatıyor.

75 yıl sonra canlanan yolculuk

Yolculukta çekecekleri görüntülerle film yapmak hevesindeki ikilinin 1939’da Cenevre’den başlayan serüvenleri, Afganistan’ın başkenti Kabil’e varıldığında farklı bir viraja giriyor ve bundan sonrası Maillart’ın içine yöneldiği tek kişilik bir yolculuğa dönüşüyor. Burada Hintli bilge Sri Atmananda Krishna Menon’un öğretisiyle tanışan Maillart, 1945 yılına dek yaşadığı, Britanya sömürüsü altındaki Hindistan’da günlükler tutuyor, fotoğraflar çekiyor, renkli ve siyah beyaz hareketli görüntüler kaydediyor.

İtalyan yönetmen, yazar Antonio Bigini ve İsviçreli film tarihçisi, küratör Mariann Lewinsky Sträuli, ikilinin bu hayalini 75 yıl sonra “Ella Maillart: Çifte Serüven” ile gerçek kılıyor ve Maillart’tan geriye kalan sekiz kitap, binlerce elyazması ve fotoğraftan oluşan zengin arşivden de ilhâm alarak, bu görüntüleri hayranlık uyandıran bir emek ve özenle bir araya getiriyorlar. Maillart’ın yol boyunca yazdığı günlük ve mektupları ise ünlü İsviçreli-Fransız oyuncu Irène Jacob seslendiriyor.

ELLA MAILLART: DOUBLE JOURNEY / ELLA MAILLART: ÇİFTE SERÜVEN
Belgesel / 2015 / İsviçre-İtalya / Renkli-S&B / 40’ / DCP, 5.1
Fransızca, İngilizce ve Türkçe altyazılı

Yazan ve Yönetenler: Mariann Lewinsky, Antonio Bigini | Anlatıcı: Irène Jacob | Görüntü Yönetmeni: Ella Maillart | Kurgu: Antonio Bigini | Ses ve Ses Tasarım: Diego Schiavo | Müzik: Karwan Marouf | Yapımcı: Mariann Lewinsky, Antonio Bigini | Yapım: Golden Girls | Uluslararası Satış: Mariann Lewinsky, Antonio Bigini

kundurama.beykozkundura.com

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.