“Ev” Sergisi Akaretler No:39’da Devam EdiyorÖzge Yılmaz küratörlüğünde, Andriy Roik, Celyn Bricker, Ferhat Tunç, Gülhatun Yıldırım, Kamila Bednarska, Katarzyna Tereszkiewicz, Koray Tokdemir, Olha Kuzyura, Roberto Uribe-Castro ve Veronika Cherednychenko‘nun katılımıyla gerçekleşen “Ev” sergisi, 17 Aralık’ta Akaretler No:39’da açıldı. İstanbul Artist Residency ve Bilgili Sanat işbirliğiyle gerçekleşen serginin küratöryal grubunda ise Polina Siomochkina ve Begüm Güney yer alıyor.

Ferhat Tunç
Ferhat Tunç, Geleceğini Düşleyen Yok-Yerler: Yüzeyi Aşındırmak, Plywood Üzerine Kazıma, 2022

25 Aralık’a dek devam edecek olan “Ev”, kavramı çok katmanlılığı üzerinden okuyarak hem kolektif hem de her birimiz için biricik ve bireysel olmasına odaklanıyor. Sergi, Birleşik Krallık, Hollanda, Kolombiya, Polonya, Türkiye ve Ukrayna’dan on sanatçının resim, heykel, yerleştirme, performans, video gibi farklı medyumlardan işlerini barındırıyor.

Ukrayna, Polonya ve Britanya başkonsolosluklarının desteğiyle gerçekleşen proje, sanatçıların İstanbul’da katıldıkları misafir sanatçı programı bünyesinde ürettikleri çalışmaları bir araya getiriyor.

“Ev” sergisinin küratörü Özge Yılmaz: “Ev, insanlık için birden fazla anlama tekabul eden, zengin ve çok katmanlı bir kavram. İki harfin yan yana gelişiyle açılan kapılar, oluşan metaforlar ve herkes -belki de her an için- yüzeye çıkacak farklı duygular mevcut. Onun üzerine düşünerek, onu hissederek, onu severek, onu hep yeniden, yeniden yaratarak yaşıyoruz.

Evin çok katmanlılığı doğrultusunda, katmanları açmaya başlarken öncelikle kendi bedenimizi bir “ev” olarak düşünmek mümkün. Bu bize “ev”in biyolojik referanslarını getirir. Hatta, daha da derine inerek, ana rahmini bir ev olarak okuyabiliriz. Doğum, bir tür evden ayrılma olarak da tanımlanabilir dolayısıyla. Bir bedenden, bir evden ayrılıp, ilk nefesle kendi bedenimizle var olmanın başlangıcı…

“Ev”e bakışı daha da derinleştirmek elbette mümkün. Zira “ev” hem kolektif hem de her birimiz için biricik ve bireysel… Ev, kendimizi ve ötekini tanımladığımız bir alan. Binyıllar içerisinde değişerek ve gelişerek, farklı coğrafyalar ve kültürlerde farklı formlara bürünen bir fenomenolojik hazine.

Gaston Bachelard, evin sakiniyle bir tür ilişki içinde olduğunu dile getirir. Ev ve o evde yaşayan birey arasındaki ilişki edilgen değil, karşılıklıdır. Ev, sakinlerine göre biçimlenir ve onlara biçim verir. Ev, sadece yaşamın tanığı değil; yaşayan, nefes alan bir varlıktır. Bu doğrultuda, “ev” üzerine düşünmek, yanıtlar peşinde koşmaktan ziyade sorular üretmenin pratiğidir. Çünkü ucu açık bırakılmış cümleler, kapısı açık bir ev gibi davetkar.”

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi: “Kalpten kalbe giden en kısa yolun sanat ve müzikten geçtiğine inanıyorum. Ukrayna ve Türkiye halkları tarih boyunca dostluk bağları paylaşıyor. Bu nedenle ülkelerimiz arasında karşılıklı kültürel işbirliğini geliştirmekle çok ilgileniyoruz. “İstanbul Art Residency” gibi kültürel etkinliklerin birbirimizi, insanlarımızı, ruhlarını ve yaşam vizyonlarını daha fazla keşfetmemizi sağladığı için çok önemli olduğuna yürekten inanıyorum. Ve birbirimizi ne kadar iyi tanırsak, dostluğumuz o kadar güçlü ve işbirliği haline gelir.”

Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak: “Uluslararası sanat alışverişi esastır, çünkü bir sanat diline dayalı gerçek bir kültürlerarası diyalog ortamı yaratır. Bugün, dünya krizinin tehdit ettiği bir zamanda dünya dostluğunu bozmamak için, birlik olmanın yollarını bulmak son derece önemlidir.”

İngiltere İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo: “İngiliz Konsolosluğu, İstanbul Sanatçı Misafirhanesi’ne desteğini sunmaktan memnuniyet duyar. 2022. Kültürel ilişkiler yoluyla güven inşa etmenin her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyoruz. Biz IAR tarafından sağlanan uluslararası değişim türünü memnuniyetle karşılıyoruz. Sanat yoluyla işbirlikleri, bu kriz zamanlarında kritik önem taşıyan olumlu bağlantılar ve karşılıklı anlayış oluşturmamızı sağlıyor.”

IAR direktörü Polina Somochkina: “IAR’ın asıl amacı, İstanbul’da çağdaş sanatçıları, küratörleri, sanat topluluklarını ve sanat meraklılarını sanat yoluyla çok kültürlü anlayışı geliştirmek için aktif olarak meşgul edecek uluslararası bir sanat merkezi oluşturmak amacıyla IAR’ı başlattık.

IAR projesinde diplomatik birliğin kültür bölümünün etkinleştirilmesi, barışçıl diyalog yoluyla kültürel diplomasinin gelişmesine katkıda bulunuyor.”

Bilgili Holding-Kültür ve Sanat Yöneticisi Begüm Güney: “Akaretler’in tarihi yapısı ve mimari yapısı bağlamında üretim ortamları bir ‘ev’e dönüşüyor. Ev kavramının hiç olmadığı kadar gündemimizde olduğu günümüz dünyasında; farklı disiplinlerde üretimlerini gerçekleştiren sanatçılara bir paylaşım alanı yaratıyor. Yaşamakta olduğumuz zamana farklı noktalardan gelen sanatçıların üretimleri üzerinden bakacak olmak heyecan verici.”

Organizasyon:
Istanbul Artist Residency
Bilgili Sanat/ Bilgili Holding
Istanbul Buyuksehir Belidiye
Consulate General of Ukraine in Istanbul
Consulate General of Poland in Istanbul
British Consulate General in Istanbul

“Ev” sergisi 25 Aralık’a kadar Akaretler No:39’da ziyaret edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir