Evliyagil Dolapdere, Volkan Diyaroğlu’nu Ağırlıyor

Evliyagil Dolapdere, Volkan Diyaroğlu’nu Ağırlıyor

Evliyagil Dolapdere, Volkan Diyaroğlu’nun uzun bir aradan sonra İstanbul’da gerçekleşecek Hemen Hemen Her Şeyin Kuramı yeni kişisel sergisini 1 Haziran – 18 Temmuz 2021 tarihleri arasında ağırlamaya hazırlanıyor.

Sergi, Volkan Diyaroğlu’nun tuval, fotoğraf ve video gibi farklı medyumlarda ürettiği son dönem işleriyle beraber siyasetten kuantum fiziğine, kimlik meselesinden sanat üretimi kavramının kendisine kadar birçok alanda kurguladığı diyaloglara dayanıyor. Sanatçının 2002’den 2018’e kadar ürettiği eserleri ele alan, sanat teorisyeni ve sanat tarihçi Altan A.Marcelli’nin editörlüğünü, Mehmet Ergüven, Nilo Casares ve Denis Maksimov’un yazarlıklarını üstlendikleri, 6 ciltlik 3 dilde yazılan sanatçı kitabı da Hemen Hemen Her Şeyin Kuramı sergisiyle beraber ilk defa izleyiciyle buluşuyor.

Volkan Diyaroğlu Hakkında

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gördükten sonra, Facultad de Bellas Artes de San Carlos – Universidad Politécnica de Valencia İspanya’da eğitimini tamamladı. Evliyagil Dolapdere’de 21. kişisel sergisini gerçekleştirecek olan sanatçının eserleri 2005 senesinde 6. Observatori Festivali kapsamında Principe Felipe Müzesi’nde sergilendi. 2006 yılında Japonya, Kanazawa Citizen’s Art Center’da “Desafios” adlı projede eserleri yer alan sanatçı, 2007 senesinde “Hospitalités” projesine Abbaye de Maubuisson’da gerçekleştirilen kişisel sergisi “Décalages” ile katıldı. 2008’de Paris Cité İnternationale des Arts bursunu kazanan Diyaroğlu, aynı sene İspanya’nın XXXV Premio Bancaja de Pintura, Escultura y Arte Digital yarışmasında birincilik ödülünü aldı. 2009’da Fransa’da Türk Mevsimi projesinde Türkiye’yi “Cennetleri Ararken” kişisel sergisi ile temsil eden sanatçı aynı sene Saatchi Gallery ile Dubai’de Al Bastakiya Sanat Fuarı’na ve Portekiz’de 15. Cerveira Bienali’ne katıldı. Yine aynı yıl resimleri Ulusal George Enescu Müzesi koleksiyonuna katıldı. 2015’te “Low Cost Diplomatic Bag” adlı proje ile Avustralya Melbourne Immigration Museum, New York Cervantes Enstitüsü, L’Accademia Spagnola di Roma ve CCE Santiago, Şili’de yapıtları sergilenen sanatçı çalışmalarını İspanya ve Polonya’da sürdürmektedir.

Hemen Hemen Her Şeyin Kuramı 1 Haziran – 18 Temmuz 2021 tarihleri arasında Evliyagil Dolapdere’de ziyaret edilebilir.


Evliyagil Dolapdere
Hacı Ahmet Mah., Irmak Cad., No:1, Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.