Evren Erol’un “Biraz Önce” Başlıklı Sergisi Mongeri Binası’nda Açıldı

“Asıl mutluluk bu olsa gerek, ulaşmaya can attığımızın biraz öncesi.” Evren Erol, Bilge Karasu’nun bu cümlesinden yola çıkarak sergisinde bize mutluluğa ulaşma sürecini deneyimletiyor. Mutluluğu değil; ulaşma sürecini bizlere aktaran sergi, 17 Mayıs – 18 Haziran tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda izlenebilir.

Evren Erol, Biraz Öncesi Sergisi
Evren Erol, Biraz Öncesi, Mekan Görseli

“Hep eksikler yaşayacaksın – ve hep, fazlalıklar… Yaşamın bu olacak işte: eksik-fazla” diyor Oruç Aruoba Evren Erol’un sergisinin düşünsel kurgusunun dayandığı “de ki işte” kitabında. Sergideki figürler, duruyor, düşünüyor ve yürüyor… Hareket halindeler ama “henüz” var(a)mamışlar. Mutluluğun, neşenin kıymetini asıl acı çektiğimizde, üzüldüğümüzde anlamıyor muyuz? Hep iyilik hali yok. O yüzden bu sergi de size sonsuz bir umut ya da mutlu son vaat etmiyor, yalan sözler vermiyor. Evren Erol’un heykelleri gibi hayatta heyecan duyuyoruz, yükseliyoruz, bölünüyoruz, parçalanıyoruz, sonra tekrar süreçlere başlıyoruz.

Heykeller, hayatta yaşadığımız süreçler gibi, sergi mekânında oda oda uçuştan düşüşe, maviden siyaha doğru geçiyorlar. Olduğunu düşündürüldüğümüz hedefler önemli değil; hiçbir zaman bir bütün de olmayacağız. Sadece “farkında” olmak yeterli bu hayat için, diyor sanatçı. Ben kimim, parçalarım nerede, köklerim nerede, bu heykeller gibi onlardan sıyrılmak için bir hareket etmek istiyor muyum?

Hayatı, “süreci” bizlere izleyicinin kendisini özdeşleştirebileceği, sanki kendisi olduğu heykelkarakter ile beraber yaşatıp “Sonrası”nın işte tam da o izleyicinin yorumuna bırakıldığı “Biraz Öncesi” isimli sergi 17 Mayıs – 18 Haziran tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda izlenebilir.

Evren Erol Hakkında

1977’de İstanbul’da doğan Evren Erol, 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi Bölümü’nden, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olur. Sanatı, var olan gerçekliğe alternatif bakma yöntemleri geliştirebilmek noktasında, sanatçıya sonsuz özgürlük alanı yaratan kendini ifade etme ve sorgulama dili olarak gören sanatçı heykellerini, koşullara göre kendi varoluşunu biçimleyen düşünce ve kavramların, bilinçaltında yer alan değişimin yansıması olarak tanımlar. ING Bank, Allianz, HSBC Bank, OMM Odun Pazarı Modern Müze, Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu gibi kurumsal ve kişisel birçok koleksiyonda, kamusal alanda eserleri yer alır. Son kişisel sergisini New York’ta bulunan Arsham Fieg Gallery’de “Butterfly Effect” başlığı ile açan Evren Erol, çalışmalarını Bodrum Muğla’da sürdürmektedir.


Bozlu Art Project Mongeri Binası

Mongeri Binası, 19 Mayıs Mh. Dr. Şevket Bey Sk. No:5, 34360 Şişli/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir