Faruk Sade Sanat Fonu’ndan Açık Çağırı!

Faruk Sade Sanat Fonu'ndan Açık Çağırı!


Kültür ve çağdaş sanatı destekleyen; sanatçıları, sanat yazarlarını ve farklı disiplinlerden gelen bireylerin yetenek ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine fırsat veren Faruk Sade Sanat Fonu her sene Mart ayında başlattıklatı açı çağırıya bu sene de devam ederek genç yetenekleri davet ediyorlar.

FSSF, sanatçıları, sanat yazarlarını ve farklı disiplinlerden gelen bireylerin yetenek ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine fırsat veren bir sanat fonudur. Yeni üretim süreçleri, atölye çalışmaları ve yaratıcı projelerin gerçekleştirilmesi için olanaklar sunar. Fon, bireylerin teorik edinimlerinin öteye taşınmasını amaçlar. Ayrıca; yeni kültürlerle etkileşime geçmenin, şehirleri deneyimlemenin; paylaşmanın, tartışmanın, yetenek ve ilgi alanlarını geliştirdiğini düşünür. Yeni dünyaları tanımanın önemini vurgular.

Faruk Sade’nin ODTÜ’deki Mimarlık eğitiminin ardından Paris’te edindiği sanatsal izlenimleri, 1984’te Türkiye’ye dönerek Galeri Siyah Beyaz’ı kurmasından ilhamla oluşturulmuştur. Sade, Galeri Siyah Beyaz’ın kurulmasıyla Türk çağdaş sanatına yeni bakış açıları kazandırmış ve 1994 yılında dönemin ilk misafir sanatçı programı sayılabilecek ResArtis ile 14 kurucu temsilciden biri olarak ev/atölye mimarlığına imzasını atmıştır. Siyah Beyaz bu örgütlenmenin devlet desteği almayan ilk özel galerisidir.

Sade’nin misyonunu devam ettiren FSSF, sanatçı, sanat eleştirmeni ve mimarlıktan gelen adaylara etkileşim alanları yaratmayı, bu etkileşimlerden yeni diyaloglar kurulmasını hedefler.

Başvuru koşulları:

-35 yaş altı, orta seviyede İngilizce bilen; özellikle yurtdışında olmak üzere sanatçı stüdyoları, asistanlık, atölye çalışmaları veya sanatsal her türlü etkinliğe katılmak isteyen adayların önerilerine açıktır.
-Özellikle araştırma ve sanat/sanatçı programları desteklenir.
-Yalnızca 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış adaylar desteklenir.
-Sergi prodüksiyonu ve eser üretimi desteklenmez.
-Aynı proje için başka bir fondan destek alanlar desteklenmez.
-Ek görüşme gerekli görüldüğü takdirde gerçekleştirilebilir ve ek belge talep edilebilir.

Aynı zamanda;

.Hangi disiplinde çalıştığınızı,
.Portfolyonuzu,
.Motivasyon alanlarınızı,
.Katılmayı önereceğiniz etkinliğin sizde ne tür bir değişim yaratacağına inandığınızı,
.Hangi etkinliğe katılmak istediğinizi veya
.Projenizin içeriğini bütçe, süresi ile detaylandırmanız gerekmektedir.

Başvurular, faruksadesanatfonu@gmail.com adresine iletilecek.

Son başvuru tarihi 30 Nisan 2020.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.