Fazilet Kendirci “6Gen Bellek” Sergisi Şubat’ta Piramid Sanat’taPiramid Sanat 12-26 Şubat tarihleri arasında, Fazilet Kendirci’nin 6Gen Bellek başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak.

6gen Bellek, bireyin gerçeklik algısı üzerinde medyanın etkisini, toplumsal belleğin yakın tarihle kurduğu ilişkiyi ve en temelde insanın dünya ve evrendeki yerini izleyicisiyle birlikte sorguluyor. 365 altıgen tualin birleşmesiyle meydana gelen eserin ön yüzü, sanatçının anlatımıyla “insanın bir damla sudan meydana gelmesi, gelişimi, başarılarının en doruk noktasına ulaşması ve zaman içinde tekrar gücünü yitirmesiyle birlikte tekrar bir damla ile bitişini” temsil ederken arka yüzünde ise 2007-2012 yılları arasında basında yer alan haberler yer alıyor.

Dünyanın pek çok ülkesinden siyaset, sosyoloji, teknoloji, ekonomi ve ekoloji konularında yayınlanmış haberler içeren arka yüz, birbiriyle bağlantısız görünen ancak “göbek bağı” olan bu konuları yan yana getiriyor. Yaratım sürecinde özellikle boş bırakılan yapıtın kalbindeki altıgen tualler, sergi süresince güncel haberlerle beslenerek, izleyicisiyle interaktif bir şekilde gelişiyor.

Kullanılan tuallerin 24 cm kenarları bir güne, 365 adet olması bir yıla, altıgen olması ise hücreye ve doğanın en kuvvetli bağına referans veriyor. Bu referanslarıyla 6gen Bellek, izleyicisini bellek, akıl, tarih, kayıt, zaman, iktidar ve insana dair çapraz okumalar yapmaya teşvik ediyor.

6Gen Bellek, 26 Şubat tarihine kadar Piramid Sanat’ta görülebilir.

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.