“Female Narrative” Adlı Grup Sergisi BE Contemporary Art Gallery’de Başlıyor

BE Contemporary Art Gallery, 3 Mart – 20 Nisan 2022 tarihleri arasında kadın anlatılarına odaklanan Female Narrative adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Deniz Doğruyol, Erkek gibi Kadın serisi
Deniz Doğruyol, Erkek gibi Kadın serisi, ‘Zübeyde’, 2018, asamblaj, 20 x 28 cm

Farklı nesillerden sanatçı kadınların eserlerini bir araya getiren Female Narrative sergisi, çağdaş sanatta kadın anlatısı kavramını ele alıyor. Sergide yer alan sanatçılar; Pemra Aksoy, Gözde Baykara, Deniz Doğruyol, Ceylan Eşit, Karolin Fişekçi, Ece Gauer, Gülfem Kessler ve Esin Öner’in eserleri kadınlık ve kadın varoluşu açısından anlatı (narrative) kavramının taşıdığı öneme referans veriyor.

İnsan zihni anlatılar üzerine kuruludur. Ego, bilinçdışı ve süper egonun farklı senaristler olarak yer aldığı zihin, insana hem kendini ve dünyayı anlatır, hem de insanın kendini dünyaya anlatmasını sağlar. Bu anlatılar benliğimizi bir arada tutar, ilişki ağlarımızı örer, düşünce ve duygu aktarımında rol alırlar.

Female Narrative sergisi, kadınların gözünden anlatılan, farklı dişil hikayelerin okunabileceği yapıtları izleyiciye sunmayı ve nitekim çağdaş sanatta kadın sanatçıların bakış açısını öne çıkarmayı amaçlamaktadır. Kadınların “diğeri” olarak yer aldıkları rolleri sorguladığı, özne rolünü üstlendikleri ve içselleştirdikleri bir farkındalık seviyesi, kendi bakış açılarından yazdıkları ve ana kahramanı oldukları anlatıların ortaya çıkmasına imkan sağlamaktadır.

Kadın bedeni, doğayla ilişki ve sanat tarihi başlıklarından yola çıkan ve bu konularla sınırlı kalmayarak kadın anlatısı kavramını geniş bir perspektif üzerinden ele alan Female Narrative sergisi, dişil öyküleri bulmaya, üzerlerindeki ruhsal toprağı atıp, gömülü oldukları yerlerden çıkarmaya yönelik bir davet. Sergi kadınları, dişiyi öyküleyenleri ve tekrar yazanları çağırıyor.


Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla/İzmir


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir