Ferda Art Platform, Bekir Sert ve Esra Karaduman’ın Kişisel Sergilerini Ağırlıyor

Ferda Art Platform 12 Ocak- 6 Şubat 2021 tarihleri arasında Bekir Sert ve Esra Karaduman’ın kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Bekir Sert
Sert’in Sirk’ûl Acayip

Bekir Sert’in Sirk’ûl Acayip adlı sergisi 12.01.2021- 06.02.2021 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izlenebilecek. Sert, New York, Paris, Capri ve Istanbul’da düzenlediği karma ve kişisel sergilerinin ardından, yeni kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor. Sergide sanatçı izleyiciye kendi sirkinin kapılarını açıp, kendi ucubeleriyle tanıştırıyor ve insan zihninin, kendi “norm”larına uymayanı “ucube” kabul ettiğini bize gösteriyor.

Bu durumdan yola çıkarak, kendi “güzel” ucubelerini yarattığı sergisi Sirk’ûl Acayip, izleyiciyi kendi dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. İmkânsız panoramalar arasında gezilebilen “minimal acayiplik” çadırında, Katran Güzeli Narcissa’nın ve Şimşek Yakalayıcısı’nın hikayeleri ile tanışabilir; dünya üzerinde son yağan kara tanıklık etmiş ağaçları görüp, post-modern sfenksin kehanetlerini çözmeye çalışabilirsiniz.

Ferda Art Platform’da ilk kez sergilenecek işleriyle Bekir Sert, cesur renkleri ve keskin çizgileriyle izleyicileri kendi zihninin içine davet ediyor. Sirk’ûl Acayip, sanatçının rengarenk, dipsiz ve eşsiz dünyasına bir giriş niteliğinde olmayı hedefliyor.

Esra Karaduman
İpin Ucunda Hayaller

Esra Karaduman’ın, İpin Ucunda Hayaller, adlı sergisi 12.01.2021- 06.02.2021 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izlenebilecek. Sanatçının ilk kişisel sergisi olan İpin Ucunda Hayaller, sanatçının minyatür sanatıyla olan ilişkisini gözler önüne seriyor. Sanatında her zaman edebiyat esintilerini kullanan Karaduman, sergide minyatür sanatıyla kendi hikayesini anlatıyor ve izleyiciyi bilinçaltının derinliklerinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Sergide yer alan ve sanatçının hayal dünyasından çeşitli manzaralar gösteren eserler, minyatür sanatına yeni ve daha özgün bir bakış açısı getirirken sanatçının disiplinler arası çok yönlülüğünü vurguluyor. El yapımı kâğıt üzerine minyatür mürekkebi ile çalıştığı incelikli ve zarif eserler izleyiciyi huzurlu ve dingin dünyasına çekiyor. Tuval ve kâğıt işlerinin yanı sıra sanatçının kendi sesinden dinlenebilecek olan bir Proust okuması da yerleştirme eserine eşlik ediyor.

İpin Ucunda Hayaller, Esra Karaduman’ın geleneksel Türk minyatür sanatını günümüz dünyasına taşıdığı yeni bir deney alanı olma görevini görüyor. Sanatçının iki senelik üretimini yansıtan sergide izleyiciler minyatürün alışılagelmiş sınırlarının dışında bir deneyimle karşılaşıyorlar.

Ferda Art Platform
Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 34365 Teşvikiye, Şişli/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.