Ferda Art Platform Gizem Çeşmeci ve Rabia Kalyoncuoğlu’nu AğırlıyorFerda Art Platform Gizem Çeşmeci ve Rabia Kalyoncuoğlu'nu Ağırlıyor

Hiç Yer-Yok

Gizem Çeşmeci‘nin, 17.10.2020 – 14.11.2020 tarihleri arasında Hiç Yer-Yok adlı sergisi Ferda Art Platform‘da izlenebilecek. Sanatçının ilk kişisel sergisi Hiç Yer-Yok, kent dokusu, mekân olarak ev ve bağlanma hisleri üzerine bir sorgulama sunuyor. Bu sorgulama neredeyse distopik bir şehir betimlemesi yaparken bir yandan da günümüz şehirlerinin artan yapılanmasını eleştirme görevi de üstleniyor.

Hiç Yer-Yok serisi Çeşmeci’nin unutulmuş, vazgeçilmiş ve göz ardı edilmiş isimsiz ve tanımsız yapıları geçmiş, günümüz ve gelecek zamanlarda sorgulamasına tanıklık eder. Yıllardır süregelen “ev” algısının sorgulamasına bir kez daha davet sunan Çeşmeci “evlerimizin” ne olduğunu, toplumda ve fiziksel kent dokusunda neler ifade ettiğini Hiç YerYok adlı sergisinde sorguluyor.

Kayboluşun Eşiğinde Varoluş

Rabia Kalyoncuoğlu‘nun, 17.10.2020 – 14.11.2020 tarihleri arasında Kayboluşun Eşiğinde Varoluş adlı sergisi Ferda Art Platform’da izlenebilecek. Sanatçının ilk kişisel sergisi Kayboluşun Eşiğinde Varoluş değişen toplum yapısı üzerine kişisel bir sorgulama sunuyor. Kültürel ve toplumsal farklılaşmaların daha küçük ölçeklerde hissedilen yansımaları üzerine bir düzenleme sunan Kalyoncuoğlu geleneksel malzemelere modern bir yorum katarak yeniden yapılandırıyor.

Sanatçı ailesinde jenerasyonlardır aktarılan çeyizlik kumaşların üzerine çizdiği görsellerle unutulmuş ve çeyiz sandıklarında yıllardır bozulmaya bırakılmış malzemeleri değerlendiriyor. Kalyoncuoğlu’nun geçmişi ve şimdiyi aynı malzemede bir araya getirmeyi amaçladığı Kayboluşun Eşiğinde Varoluş serisi yüzyıllardır süregelen çeyiz geleneğinin yeniden ele alınması olarak izleyiciye sunuluyor.

Gizem Çeşmeci’nin Hiç Yer-Yok ile Rabia Kalyoncuoğlu’nun Kayboluşun Eşiğinde Varoluş başlıklı sergilerini, 17 Ekim – 14 Kasım 2020 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da, Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-19:00 saatleri arasında görebilirsiniz.

Ferda Art Platform
Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye, Şişli/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.