Ferda Art Platform, Mine Akın ve Seniha Ünay Kişisel Sergilerini Ağırlıyor

Ferda Art Platform, 15 Aralık’tan itibaren Mine Akın’ın “Bütünün İçinden” ve Seniha Ünay’ın “Âdemin Boy Aynası” isimli kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor. Mine Akın’ın “Bütünün İçinden” kişisel sergisi Ana Salon’da, Seniha Ünay’ın “Âdemin Boy Aynası” kişisel sergisi Ferda Art Platform Proje Alanı’nda görülebilir.

Mine Akın, İsimsiz
Mine Akın, İsimsiz, 2021, Zeytinağacı, 16 x 19 x 27cm

Arkaik sembolizmden Mısır ve Yunan mitolojilerine, tek tanrılı dinlerden günümüz modern sembollerine kadar uzanan zeytin ağacının büyüsü bu sefer Mine Akın’ın heykellerinde hayat buluyor.

Yeni serisinde yeniden doğuşun, sonsuzluğun, üretkenliğin ve barışın sembolü olan zeytin ağacı ile çalışan sanatçı zeytin ağacının damarlı ve sert yapısı el verdiğince malzeme ile adeta bir iş birliği içinde çalışır. Akın’ın bronz heykellerinden aşina olduğumuz kadın formları bu sergide karşımıza keskinlikten uzak, itina ile işlenmiş bir dişil izdüşümler dünyası olarak çıkıyor. Heykellerin ham ancak pürüzsüz yapısına eşlik eden şiirsel kıvrımları sanki kendiliğinden ortaya çıkmışçasına sakin ancak güçlü bir tinsellik yaratıyor.

Mine Akın’ın heykellerinden oluşan “Bütünün İçinden” sergisi 15 Ocak 2022 tarihine kadar Ferda Art Platform’da ziyaret edilebilir.

Seniha Ünay, Ademin Boy Aynası Serisi
Seniha Ünay, Ademin Boy Aynası Serisi, 2020, Kağıt üzerine yağlı boya, 70 x 100cm

Seniha Ünay “Âdemin Boy Aynası”
15 Aralık 2021 – 05 Ocak 2022

Sanatçının medyada şiddetin temsili üzerine odaklanan resimleri izleyicileri medyanın fail, kurban ve şiddet anlatıları üzerine düşünmeye davet ediyor. Ünay yaşanmış şiddet olaylarını kullandığı yazılı ve görsel dille pornografik bir şiddet gösterisine dönüştüren medya anlatısını, kurbanın yokluğu üzerinden yeniden kurguluyor. Kurbanı görsel bağlamdan söküp çıkararak şiddetin öznesine ve salt
şiddet eylemine ayna tutuyor.

Sanatçı, günlük hayatın sıradan bir parçası haline getirilen 3. sayfa haber estetiğindeki eril failin neredeyse dingin ve sistematik bir biçimde gerçekleştirdiği bu suç performansında yalnızlaştırarak izleyiciyi fail ile, faili ise şuçu ile başbaşa bırakıyor.

Seniha Ünay’ın kağıt ve tuval üzerine yağlı boya ve mürekkep kullanarak ürettiği işleri Ferda Art Platform Proje Alanı’nda 5 Ocak 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Sergiler, Pazar ve Pazartesi günleri hariç diğer günler 11:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Ferda Art Platform
Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 34365 Teşvikiye, Şişli/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.