Ferhat Satıcı’nın “Sokağın Seyir Defteri” İsimli Sergisi Çanakkale Mahal’de

Canonica'nın Kabusu, HD BW Video 20'00", 2021
Ferhat Satıcı, Canonica’nın Kabusu, HD BW Video 20’00”, 2021

19 Kasım- 20 Aralık 2022 tarihleri arasında Çanakkale Mahal’de yer alacak olan “Sokağın Seyir Defteri” sergisi Ferhat Satıcı’nın son 10 yıllık çalışma pratiğinden kesitler içermektedir. 

Kamusal bilinç, travma ve  hafıza hatlarını heykel ve anıtsallık kavramları etrafında yeniden çizmeye yönelen Satıcı, uzun bir yolculuğun izlerini içeren defterlerini serginin merkezine almaktadır.  Anıtsallık, heykel, gündelik hayat geçicilik ve kalıcı olma arasındaki gizli rotaları görünür kılmaya çalıştığı sergide Satıcı konvansiyonel uğraşlar, el işçiliği  ile sanatsal ve teknolojik pratikler arasındaki aralıkta, eserin oluşum ve gelişim aşamalarını gözler önüne seriyor. Zamanlar ve mekânlar arası bir coğrafyada ikonagrafik olan ile söylemsel olan arasında bağlar kurmayı deniyor.  Kamusal kabus ve kaygı yönündeki yarığı oluşturan fay hattını öznel bir coğrafyada yeniden kurguluyor. Bu anlamda  Satıcı  toplumların akışkan dinamiği ile yeryüzünün jeolojik oluşumları arasındaki seyir defterini yazmaya çalışmaktadır. 

“Sokağın Seyir Defteri” sergisi, kağıdın üzerine boyar malzeme ile bırakılan izle kentin sokaklarında yürüyerek geçirilen bir günün sonunda zihnimiz üzerinde, dağılan, karışan ve üstüste binen gördüğümüz manzaranın geçirgen etkisini görünür kılmaya uğraşıyor. Buharlaşan kamusallıkların sokakta bıraktığı izler uzun seneler halka hizmet ettikten sonra kızağa alınan  bir şehir hatları vapuru gibi seyir defterinin açılmasını bekler. 

Bu anlamda sokakta edinilen nesneler, manzaralarla, ışıkla boyanan görüntü: öncülü su ile boyanan kağıtla, abidevi olan: travmatik ve gündelik olanla buluşur, böylece bir yapıtın köklerini içeren  heykel, video, suluboya, buluntu nesne, geleneksel ve çağdaş bir arada varlık kazanır. 

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar