Fi Art Gallery, 360 VR Sergisi: “12 Dilimlik Döngü” ile Açılıyor!

Fırat Bekiroğlu’nun liderliğinde gerçekleştirilen ve 360 VR. olma özelliği taşıyan Fi Art Gallery ilk sanal sergisini 15 Nisan’da sanat severlere açıyor.

Fi Art Gallery, ilk karma sergisi ”12 Dilimlik Döngü​”yü 12 sanatçı ve 170 eserinin katılımıyla, Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan ​15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde​ saat 15.00’da @fiart_gallery​ instagram hesabının biyografi kısmından paylaşacakları link ile açıyor.

Türkiye’nin İlk 3D VR. Galerisi

Mekan tasarımcısı, girişimci ve fütürist Fırat Bekiroğlu, 30 metre tavan yüksekliği 2 bin 350 m2 genişlikte alanı ile her bir sanatçıya ayrılan 24 metre duvar genişliğinde ki sergisinin mimari tasarımını da kendisi üstlenmiş.

Bekiroğlu Fi Art Gallery’nin oluşumunu şöyle açıklıyor; ”Tüm Dünyayı etkisi altına alan olumsuz koşulların dijital dönüşümü hızlandırdığı aşikar. ​Augmented Reality(Artırılmış gerçeklik) ve Mix Reality(Karmaşık Gerçeklik)Yüksek teknoloji girişim projelerimi destekleyen bir başlangıç niteliğide taşıyacağından değişen dünya düzeninde geri kalmamak,​ ayrıca şu dönemde böyle bir projenin insanları evlerinde kalmaya teşvik edici gücü ile ​’Fi Art Gallery’ tasarladım.

Fi Art Gallery’nin duyduğumuz diğer ‘sanal sergi’ organizasyonlarından teknik olarak ayırt edici olan özelliği hiç var olmamış bir mekanın ‘sanal gerçeklik’ düzeyinde 3D ortamda kurgulanması, tasarlanması, modellenmesi ve yazılım sürecinden geçiyor oluşudur.”

”Fi Art Gallery​ şimdiden yapıcı ve olumlu tepkiler almaya başladı. Amacım şu dönemde insanları evde kalmaya teşvik edici, evlerinden çıkmadan kaliteli vakit geçirebilecekleri bir etkinlik oluşturmak olsada, ileriye dönük süreçte, sanatçıların kendi profillerini oluşturabileceği, izleyicilerin, koleksiyonerlerin, özel davetlilerin de birbirleri ile etkileşim halinde olabilecekleri şekilde yeni bir pazar alanı yaratmak.”

İlk sergisini 15 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirecek olan Fi Art Gallery’nin açılışını instagram hesabı (@fiart_gallery) üzerinden izleyebilirsiniz.

12 Dilimlik Döngü​ sergisinin katılımcı sanatçıları:

Çağatay Çuhadar,Fatih Kahya,Beril Kılıç, Mehmet Babat,Sami Gedik,K.Fırat Bekiroğlu,Ali Ergin,Beyzanur Doğan,Elif Çatlıoğlu,Sinan Dağ,Mustafa Kula,Onur Bekiroğlu.

Fırat Bekiroğlu

Misyonu: SANAT’ın doğruluğu, gerçekliği konusunda kanaat verici belge, delil, iz, argüman bulmak. Kısaca z​amanın aksine ”Sanat”ın göreceli olmadığını kanıtlamak. ”Sanat Mutlaktır.” K.Fırat Bekiroğlu

Vizyonu: Geçmiş ve şimdiyi geride bırakıp, ​güne ait olmayan geleceğe ait olduğunu düşünülen ilerici ve modern her türlü kavramı (Sanat & Bilim, Tasarım, Teknoloji), insanlığa fayda sağlayabilecek şekilde hayata geçirmek. ”​Fikirlerimin doğrulanacağı zamanı görmek, benim en büyük hazinemdir.” K.Fırat Bekiroğlu

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.