Fide Köksal’ın Kaleme Aldığı Şiir Kitabı Raflara ÇıktıYunanistan’ın Türk yıldızı Fide Köksal’ın kaleme aldığı şiir kitabı “Üç Mevsim Tek Yaz”, İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflardaki yerini aldı. Usta şair Ataol Behramoğlu’nun eleğinden geçen “Üç Mevsim Tek Yaz”ın aşk, yalnızlık ve hayatı konu alan şiirleri okurlarıyla buluşmayı bekliyor.

Fide Köksal’ın Kaleme Aldığı Şiir Kitabı Raflara Çıktı
Fide Köksal “Üç Mevsim Tek Yaz”

Türkiye’de doğan ve TRT Radyosu’na karışıp Dikili’deki yazlıklarında çalan Yunanca şarkılarla büyüyen Fide Köksal, Yunanistan’ın TV kanalı Antena’nın müzik yarışması ile halkın sevgisini kazanırken, “Üç Mevsim Tek Yaz” isimli yeni şiir kitabıyla da Türkiye’deki okurlarının kalbine dokunmaya hazırlanıyor.

İzmir’de kalabalık sofralarda, düğünü derneği ve şarkıları eksik olmayan bir hayatın içinden gelen Köksal’ın müziğe ilgisi küçük yaşta başlarken, müzik seçmelerini kazanmasının ardından söz ile bağı giderek artar. O günden bu yana çok sayıda Yunan sanatçı ile çalışan; Türkçe, İngilizce ve Yunanca şarkı sözleri yazıp seslendiren Köksal, “Üç Mevsim Tek Yaz” kitabındaki şiirlerinde de iki kardeş kültürün izlerini yansıtıyor.

Okurlarını aşk ile harmanlanan mavi bir yolculuğa çıkaran Fide Köksal; Ege adalarının, denizin ve güneşin kokusunu taşıyan “Üç Mevsim Tek Yaz” ile bu kez şiir severlere sesleniyor. İnkılâp Kitabevi imzasıyla yayımlanan “Üç Mevsim Tek Yaz”ın önsözü, usta şair Ataol Behramoğlu tarafından kaleme alınırken; kapağı da resmin şairi olarak anılan Devrim Erbil’in, “Kuşların Gizemi” adlı eserine yer veriyor.

Arka Kapak Yazısı

İçtenlik ve ustalığın birlikteliği… Fide Köksal’ın şiirlerinde benim gördüğüm, beğendiğim ve önemsediğim bu oldu. Birbirinden güzel ve özgün şiirlerin yer aldığı bu şiirler toplamında olağanüstü güzellikteki şu iki dize ise Köksal’ın ince, zarif şairliğinin sanki bir özeti gibi:

“Tenimin bitki örtüsünü kaldırıp
Çiçeklerime sokulman ne güzel”
Ataol Behramoğlu

…Gökte süzülme hızında
Elinde onlarca iple yürüyen
Bulutçu arıyor gözlerim
Bulunca sana yağmur getireceğim
Yanıkların var kalbinde
Sağanakların iyi geleceği

Üç mevsimin tek yazında
Bir şey var insanı güldüren
Bir evin bir kızı gibi
Sana o gülüşleri de vereceğim
Yeni yollara düşülüp
Sığınakların terk edildiği…

Fide Köksal’ın ilk şiir kitabı “Üç Mevsim Tek Yaz”, usta şair Ataol Behramoğlu’nun önsözü ve resmin şairi Devrim Erbil’in kapak resmiyle okurları şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Fide Köksal Hakkında

İzmir’de doğdu. Lise yıllarında TRT İzmir Çoksesli Gençlik Korosu’nda yer aldı. Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler eğitimine paralel olarak Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Meltem Taşkıran’dan şan dersleri aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal sınavlarını birincilikle kazandıktan sonra iki yıl bu bölüme devam eden sanatçı, 2006’da Yunanistan’a yerleşerek Mimis Plessas, Nikos Kypourgos, George Dalaras, Maria Farantouri, George Perris, Pantelis Thalassinos, Savina Yannatou, Eleni Vitali, Haig Yazdjian gibi pek çok sanatçıyla yorumcu, söz yazarı ve besteci olarak çalıştı.

2008 yılında Dido Sotiriyu’nun Türkiye’de, “Benden Selam Söyle Anadolu”ya adıyla yayımlanan “Matomena Homata” adlı kitabından uyarlanarak aynı adla çekilen TV dizisinde rol aldı. Dizinin soundtrack albümünde George Dalaras’la çalıştı ve Vassilis Dimitriou’nun iki bestesini kendi yazdığı sözlerle seslendirdi: “Dertli Topraklar” ve “İzmirli Yarim”. 2012’de Chrysovalantis Stamelos’un “Hello Anatolia” filminde yer aldı. Türk-Yunan dostluk ilişkilerine katkılarından dolayı pek çok kez uluslararası plaketlerle onurlandırıldı.

2010’da “Bridges”, 2013’te “Büyü” ve 2018’de “Meşk” albümlerini yayınladı; Türkiye, Yunanistan ve Amerika’da verdiği konserlerle büyük ilgi gördü. 23 Nisan 2021’de yine kendi yazdığı “Umut” ve “Elpida” adlı şarkıları hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da aynı anda yayınlayarak her iki ülkenin çocuklarına ithaf etti.

Aynı zamanda başarılı bir müzikal oyuncusu olan Köksal, dünyanın en eski ve en büyük antik tiyatrolarından İrodio’da, 1 Eylül 2019 Dünya Barış Günü’nde sahnelenen “Anamnisi Smyrnis” müzikalinde binlerce Yunan izleyiciye, aralarında kendi yazdığı “İzmirli Yarim” de olmak üzere Türkçe ve Yunanca şarkılar söyledi. Adı “İzmir Hatıraları” olan bu muhteşem müzikalin ardından rol aldığı “Ommata Dakromena” adlı oyunda sergilediği performansla 2020 Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri “En İyi Uluslararası Müzikal Performans” ödülüne layık görüldü. 2021’de “Kaptan Mihalis” adlı operada oynadığı Emine rolüyle ikinci kez İrodio’da sahneye çıkan sanatçı, Yunanistan ve Türkiye arasında aktif sanat yaşamına devam etmektedir.

Künye
Tür:
Şiir
Yayın Direktörü: Gülşen İşeri
Editör: Ezgi Hotalak Adalı
Kapak Tasarım: Beyzanur Karabulut
Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut
Sayfa Sayısı: 64
Kitap Ebadı: 13,5 x 19,5
İç Sayfa: III. Hm Enzo, 52 gr
Kapak Kâğıt Cinsi: Amerikan Bristol 230 gr

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.