Filipinli İşçi Kadınların ‘Denizaşırı’ Hikâyeleri 1 Mayıs’ta Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da bu hafta, Güney Koreli yönetmen ve sanatçı Sung-a Yoon’un ödüllü belgeseli “Overseas/Denizaşırı Hizmetçiler” gösteriliyor. Dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nin Geleceğin Sinemacıları bölümünde yapan, Varşova, Hamptons film festivallerinde de En İyi Belgesel Film seçilen “Denizaşırı Hizmetçiler”, yarın (1 Mayıs) gösterime girecek ve 16 Mayıs’a dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Cinsel saldırı ve tacize karşı itaatkârlık dersleri

CPH:DOX, BFI Londra, Busan, IDFA gibi dünyanın önemli belgesel film festivallerinde gösterilen ve MoMA müzesinin Doc Fortnight programına seçilen film; denizaşırı ülkelerde göçebe ev işçiliğine zorlanan Filipinli kadınların ülkeden çıkmadan önce eğitim gördükleri bir merkezde geçiyor. İki yıllık sözleşmelerle çalışan kadınlar, vizeleri için gerekli Ulusal Ev İşi Sertifikası’nı alacakları bu merkezde, temizlikten yaşlı bakımına uzanan birçok ev işinin yanı sıra, ailelerinden ayrılırken yaşayacakları travma ve onları bekleyen korkutucu izolasyona karşı da ders alıyorlar.

“Filipinler’de ne kadar çok çalışırsanız çalışın, yurt dışındaki tuvaletleri temizlemekten elde edebileceğiniz parayı kazanamayacaksınız”, “İşvereninizin önünde asla ağlamayın; bu, zayıflığı gösterir. Filipinliler zayıf değildir” gibi sözlerle motivasyona zorlanan kadınlar, çalışacakları evlerde cinsel saldırı dahil, başlarına gelebilecek her türlü taciz ve şiddete karşı nasıl ‘itaatkâr olmaları’ gerektiğini de rol yapma egzersizleriyle öğreniyorlar.

Kısa adı OFW’ler olan ve Denizaşırı Filipinli İşçiler (OWFs, Overseas Filipino Workers) adıyla bilinen devlet destekli göçmen işçiliğin perde arkasını gözler önüne seren film, Filipinler’e döviz getirdikleri için OFW’ler’i “Ekonominin Kahramanları” olarak nitelendirmiş Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin politikalarına da sert bir bakış atıyor.

“Denizaşırı Hizmetçiler”, 1 Mayıs-16 Mayıs tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Overseas/Denizaşırı Hizmetçiler
Belgesel / 2019 / Belçika-Fransa / Renkli / 90’

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.