Fırat İtmeç “Tanrıların Gözyaşı” SergisiFırat İtmeç’in 360° çevrimiçi sergisi, “Tanrıların Gözyaşı” geçtiğimiz günlerde izlemeye açıldı.

Sanatçı sergide aynı evde yaşadığı yatalak ve alzheimer hastası anneannesinin yıllardır bulunduğu mecburi izolasyon halini tembellikle bir araya getiriyor. Anneannesinin odasında oluşturduğu bu sergide sanatçı; ölüm korkusu, mecburi izolasyon, sağlık, çalışma dogması gibi kavramları ele alıyor ve evde bulduğu malzemeleri kullanarak sergiye dahil ediyor. Fırat İtmeç “Tanrıların Gözyaşı” sergisinde hem insanlığın girdiği hem de anneannesinin içinde bulunduğu hareketsizliği, ekonomik sistemler ve çalışma alışkanlıkları üzerinden tekrar sorguluyor.

Sergi ölüm korkusunu, iletişimsizlik, bedene hapsolma, “hızlı yaşa genç öl” klişesi gibi çeşitli konular üzerine kurgular ve bunları tarihle, mitolojiyle ve bugüne dair korkularla bir araya getiriyor. Sağlık teması etrafında ise sanatçı huzur, iyileşme ve iyileştirme arzusu ve zorunlu hapsolma konularını işliyor. İtmeç çalışma dogmasını ise salgın sebebiyle evlerinde oturmak zorunda kalan veya evinden çalışanların yarattığı yeni ekonomik formlar üzerinden anlatıyor ve bunu tembellik teması ile birleştiriyor.

Sergiyi izlemek için: https://kuula.co/post/7J21D

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.