Flamenko Geleneğini Tüm Dünyaya Ulaştıran Besteci ve Gitar Virtüözü “Cañizares” 6 Aralık’ta CRR’deFlamenko Geleneğini Tüm Dünyaya Ulaştıran Besteci ve Gitar Virtüözü “Cañizares” 6 Aralık’ta CRR’de
Cañizares

Dünyaca ünlü gitar virtüözü Cañizares, 6 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbullu hayranlarıyla buluşacak.

Çağımızın en büyük Flamenko müzisyenlerinden biri olan Cañizares, 40 yılı aşan başarılı kariyeri boyunca dünyanın en önemli müzisyenleri ve orkestralarıyla aynı sahneyi paylaştı. Kendi bestelerinin yanı sıra klasik müzik repertuvarına da hâkim olan sanatçı, Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile Concierto de Aranjuez seslendirmek üzere davet edildi. Dünyanın saygın orkestraları arasında yer alan Staatskapelle Dresden, NHK Symphony, Birmingham Symphony gibi topluluklarla çaldı.

Flamenko’nun efsane ismi Paco De Lucia ile 10 yılı aşkın süre birlikte çalışan sanatçı, şimdiye kadar 100’ü aşkın albüm kaydında yer aldı. Enrique Morente, Alejandro Sanz, Peter Gabriel, John Paul Jones, Mauricio Sotelo gibi önemli isimlerle müzikal iş birliklerine imza attı.

İspanyol Ulusal Balesi’nin projelerindeki besteleriyle büyük övgü toplayan İspanyol Akademi Ödüllü Cañizares, Carlos Saura filmleri için de müzikler besteledi.

Kariyerinde şu ana kadar 14 solo albüme de imza atan Cañizares, “El Mito de la Caverna” albümüyle 2019 yılında İspanyol MIN Ödülleri’nde “Yılın En İyi Flamenko Albümü” ödülünü alırken, “Suite Iberia, Albéniz by Cañizares” adındaki albümü ile İspanyol Akademisi’nin “En İyi Klasik Müzik Performansı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Besteci ve icracı kimliğinin yanı sıra eğitmenlik de yapan Cañizares, İspanya’da ve dünyanın birçok farklı ülkesinde konserlerin yanı sıra Flamenko gitar dersleri de veriyor.

Biletler Biletix‘te!

Canizares Hakkında

Kariyerindeki ilk önemli deneyimlerini Flamenko efsanesi Paco de Lucía ile çalışırken yaşayan ve 10 yıl süresince Paco de Lucia’ya ‘Solo’, ‘Duo’, ‘Trío’ ve ‘Septet’ projelerinde eşlik eden Cañizares bu sayede Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’nın en ünlü sahnelerinde yer aldı. Turneler sırasında Isaac Albeniz’in Iberia Suite’inden “Triana”,”Albaicin” ve “Puerto”yu uyarlayan sanatçı, ayrıca Paco De Lucia’nın “Concierto de Aranjuez” albümünün kayıtlarına da eşlik etti.

Cañizares, İspanyol Ulusal Balesi’nin “Félix el Loco” (2004) ve “Caprichos” (2007) projeleri için müzikler hazırladı.

Sanatçı, 2004 yılında Atina’da Olimpiyat Meşalesi’ne eşlik edecek tema müziğini besteledi.

Cañizares ilk albümü “Noches de imán y luna” (Magnetic Moonlight Nights) ile dinleyicilerden ve eleştirmenlerden büyük beğeni toplarken, ikinci albümü “Original Transcription of Isaac Albéniz”’ de Albeniz’in çalışmalarını gitara uyarladı. “Punto de Encuentro” (Meeting Point) adını verdiği üçüncü albümünde ilham aldığı müzisyenler Mike Stern, Don Alias, Paco de Lucia, Enrique Morente, Hevia, Kepa Junquera ve Pastora Soler ile çalıştı.

Cañizares “Suite Iberia, Albéniz by Cañizares” adındaki albümü ile İspanyol geleneğini ve kültürünü dinleyiciye kusursuz bir anlatımla aktarırken, bu albüm ile İspanyol Akademisi’nin “En İyi Klasik Müzik Performansı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Diskografi

Noches de man y Luna 1997 / Original Transcripcion de Albeniz 1999 / Punto de Encuentro (Meeting Point), 2000 / Suite Iberia Albéniz por Cañizares, 2007 / Cuerdas El Alma (Strings of the Soul), 2010 / Goyescas Granados por Cañizares 2012 / El Sombrero de Tres Picos Falla por Cañizares Vol.1, 2013 / La Vida Breve Falla por Cañizares Vol.2, 2013 / El Amor Brujo Falla por Cañizares Vol.3, 2014 / Sonatas Scarlatti por Cañizares, 2014 / Danzas Españolas Trilogía de Granados por Cañizares Vol. 1, 2017 / Valses Poéticos Trilogía de Granados por Cañizares Vol. 2, 2017 / GOYESCAS Trilogía de Granados por Cañizares Vol. 3, 2017 / El Mito de la Caverna Cañizares Flamenco, 2018 / Rodrigo Por Cañizares- Aranjuez Ma Pensee & Preludio al Atardecer, 2019

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.