“Fobos” İsimli Grup Sergisi Galeri Siyah Beyaz’da!

Aykut Öz, Çağıl Ömerbaş, Ece Akay, Erinç Ulusoy, Kayahan Kaya, Zeynep Karabacak "Fobos"
Aykut Öz, Çağıl Ömerbaş, Ece Akay, Erinç Ulusoy, Kayahan Kaya, Zeynep Karabacak – “Fobos”

Galeri Siyah Beyaz, 9 Haziran – 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Fobos” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Aykut Öz, Çağıl Ömerbaş, Ece Akay, Erinç Ulusoy, Kayahan Kaya, Zeynep Karabacak
“Fobos”
9 Haziran – 1 Temmuz 2023
Açılış: 9 Haziran 2023, 18.00

“Korku Tanrısı Fobos’a sorduk;
-Sen neden varsın?
-Çünkü seni hayatta tutuyorum.

Fobos, absürttür. Karanlık her şeyi olduğundan büyük gösterir ve gerçekte var olan / olmayan her şeyi içine alır. Çocukken hayaletleri ve canavarları, büyüdüğümüzde de pişmanlıklarımızı ve hesaplaşmalarımızı büyütür. Mekanlar, yaşanmışlıklar ve hayallerle karışık türlü türlü olasılıklar üretir. Bazen bir anda öngörülemeyen, tuhaf ve absürt duygular bizi kendimize yabancılaştırır.

Fobos, kaypaktır, kurnazdır, rolden role sokar bizi. İtaat eden, biat eden, düzgün görünmeye çalışan bir eğri olur bedenimiz. Güç karşısında sorgusuz sualsiz boyun eğer.

Fobos, kozmiktir. Evrenin uçsuz bucaksızlığı içinde ufacık bir noktayızdır ve sandığımızın aksine kontrol elimizde değildir. Küçücük ve değersiz hayatlarımızı planladığımızı sandığımız anda evren bize hiç tahmin etmediğimiz oyunlar oynar. Kozmik korku, ölüm gibi gözümüzün önünde saniyeler içinde geçen fragmanlar bütünü olur.

Fobos, travmadır. Zamandan ve mekândan bağımsız tekrar tekrar kurularak saf bir imgeye dönüşür. Travmanın bu imgesi, artık korkutucu olmaktan çok şiirseldir. Ürperti duyduğumuz an, huzurla karışık bir aydınlanma yaratır. Benzersiz olan bu şiirsel güzelliği kaybetme korkusuyla travmamıza tutunuruz.

Fobos, ölüme karşı gelmektir. Sıkışmışlık halinden doğar, kuşatılmışlık durumundan beslenir. Kendi kendini büyütür ve bireyi sarmalar. İnsan var olmamayı kendi mi tercih eder yoksa bu duruma “itilir” mi? Gerçekten kim daha güçlüdür? Karar veren mi yoksa iten mi? Tüm bu soru işaretlerinin içinden son bir soru belirir; Fobos izleyenin mi yanındadır yoksa düşenin mi arkasında?

Fobos, ağıttır. Doluluk üzerinden tanımlamak daha kolaydır hayatı. Çünkü boşluk korku üretir. Birey kendini doluluk üzerinden tanımladığını sanırken, en çok yokluk öğretir. Doluluk bir gün biter. Güzel olan her şey kendini yokluğa bırakır.”

“Fobos”, 9 Haziran – 1 Temmuz 2023 tarihlerinde Pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında görülebilir.


Galeri Siyah Beyaz

Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydanı Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar