Fragmented Self / Parçalanmış Kendilik Angel Rainbow’dan Dijital Alanda

Kendilik araştırmacısı Jale İris Gökçe/Angel Rainbow, 2010-2022 yılları arasında “FRAGMENTED SELF / PARÇALANMIŞ KENDİLİK” ile ilgili sürdürdüğü çalışmalarından oluşan bir seçkiyi dijital alana taşıyarak izleyiciyle buluşturdu.

Gökçe; sanal sergisinde bu kez yine kendine, kendiliğe gönderme yapıyor. 7 renk monokrom tuvallerini merkeze alarak ve “ister özne, ister nesne merkezli düşünün veya bütüncül bakın, karşılaştığımız hep aynı şey” diyor.

Sanatçı atölyesinde tefekküre dalmıştır. Bir boya-sıva kartelası vardır önünde; daha önceki röportajlarında ve sergilerinde de gördüğümüz. Bir seçim yapacaktır, hayatının akışını değiştirecek olan… Malzemelerden hareketle hiyerarşiler üzerine düşünmektedir: “Kan var bütün kelimelerin altında” şiiri üzerine; bütün renkler dahil. () İnsanlığın parçalanmış boş ve şaşkın kendiliği; “berhava olmuşluğumuz, bir nokta, bir hat kalmışlığımız” üzerine. (*)

Sahip olduklarımız ve olmadıklarımız… Mekâna sinen, küf, nem, boya, ıslak çimento kokuları eşliğinde dillere pelesenk olmuş “mekânın hafızasını sorgulayan” bir tefekkürdür bu aynı zamanda, diğer sergilerinde olduğu gibi… Sanki metruk, dönüşüm geçirmeye aday bir yapıda, duvarlar yerinden kopartılıp alınmış, geriye birazdan yıkılacakmış izlenimi veren binanın iskeleti, tuğlalar, dökülen sıva ve boyalar kalmıştır. Gözlerimizi de boyayan. Boyalar ve sıvalar… Sıva! ve Boya! Her daim… Ve her bir zerresinde korunaksızlığımız, kırılganlığımız… Neler kapatılır yerimizden yurdumuzdan edildiğimizde bunlarla? İnsanlık buralarda donup katılaşmış, betonlaşarak dağılıp etrafa saçılmıştır pigmentlerle birlikte. Steril ve hijyenik olmayan bir sorgulama değildir hiçbir zaman bu.

Ve yine bu noktada sanatçı şunları ilave ediyor: “Mevcut Dünya düzeninde birçoğumuz savrulup gideceğiz. Ama bizi şimdi ve burada, ne dış mihraklar, ne de Covid-19 pandemisi tarumar edecek! Biz kendi kendimizi yok edeceğiz! Dipten gelen dalgalara kulak kabartmalı, kâbusumuz olarak sıkça karşılaşmak istemiyorsak!”

Bu sergide Angel Rainbow atölyesinde resim-heykelleri-enstelasyonları ile bir diyalogdadır önündeki sıva-boya kartelası vasıtasıyla. Eskiye dönerek günlüklerinden bir seçki sunuyor bize. Her zamanki monokrom tuvaller, saklı tipografik elemanlar ile… Hiyerarşik. İmge-yazı, yazı-imgeyi barındıran… Siyah-beyazdan renge uzanan… Lâkin şimdilik sadece bazı ayrıntıları görmemize izin veriyor Angel Rainbow. Bir sonraki aşamada belki sınırlarını genişletebilir. Kim bilir?

Bir şantiyeyi andıran atölyesinde inşaat malzemeleri ile bunları düşünüyor Angel Rainbow. Günlüklerine, beton, resim-heykellerine, rölyeflerine bunları kazıyor. Geriye akıllardan çıkmayan o şiir kalıyor yine ve betona gömülmüş olan geç kalmış bir karşılaşma… () Cemal Süreya (*) Atilla İlhan

Angel Rainbow’un çalışmalarına ait metin Jale İris Gökçe tarafından kaleme alınmıştır.

Kendilik araştırmacısı Jale İris Gökçe/Angel Rainbow’un “FRAGMENTED SELF / PARÇALANMIŞ KENDİLİK” isimli sanal sergisini ilgili linkten izleyebilirsiniz.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir