Frida Kahlo’dan Aldığı İlhamla Caz Müziğinin Yeni Yönü: Melissa AldanaMelissa Aldana
Melissa Aldana

Frida Kahlo’nun erkek egemen görsel sanatlar çevresinde azimle kendini kanıtlama gerçeğinden ilham alarak; erkek egemen caz saksofon dünyasında bir kadın saksofoncu olarak kendine özel bir yer edinen Melissa Aldana, 5 Kasım akşamı, CRR’de müzikseverlerle buluşacak.

Latin Tarihinin İsimlerinden İlham Aldı

Kendi kurmuş olduğu ilk caz dörtlüsü “Vision” pek çok ödül alan Melissa Aldana; henüz 6 yaşındayken profesyonel bir saksofon yorumcusu olan babası Marcos Aldana ile saksofon eğitimine başladı. Ardından Charlie Parker, Cannonball Adderley ve Mchael Brecker gibi tarihi figürlerden etkilenerek alto saksofona yoğunlaştı. Ancak, Sonny Rollins’i dinler dinlemez yönünü tenor saksofona çevirdi.

“Olanakların Yeni Hissi ve Caz Müziğinin Yeni Yönü”

Erken ergen yaşlarında Santiago caz klüplerinde çalmaya başlayan Aldana 2005 yılında bir Şili turnesi esnasında piyanist Danilo Perez ile tanışarak Panama caz Festivli’ne davet edildi. 2009’da Berklee’den mezun olan Aldana, 2010’da Greg Osby ile çalıştığı Inner Circle Music etiketli “Free Fall” adlı ilk albümünü çıkardı. Bunu Blue Note Caz Kulübü, Monterey Caz Festivali konserleri ve 2010 yılında yayınladığı “Second Cycle” adlı ikinci albümü izledi.

Melissa Aldana henüz 24 yaşındayken, babası Marcos Aldana’nın 1991 yılında yarı finale kaldığı Uluslararası Thelonious Monk Jazz Saksofon Yarışması’nı kazanan ilk kadın ve Latin Amerikalı sanatçı olarak tarihe geçti. Başarısıyla ilgili Washigton Post’ta çıkan yazıda kendisinden “Olanakların yeni hissi ve caz müziğinin yeni yönü” şeklinde söz edildi ve bu yarışma kendisine Concord Jazz ile de sözleşme imzalama şansını getirdi.

80-50-30 ve 20 TL olan konser biletleri CRR Konser Salonu gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir