Gabriel’in Düşü Seyircisiyle Buluşuyor!

Gabriel'in Düşü Oyunu
Gabriel’in Düşü

Prömiyerini 25.İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan TiyatroDEA’dan Gabriel’in Düşü, iki aylık bir aradan sonra seyircisiyle yıldızların altında buluşuyor. 16 Ağustos Salı akşamı saat 21:00’de Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da oynanacak olan oyun, Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Özgün Tiyatro Müziği” ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Yılın Oyun Yazarı” ödüllerinin de sahibi oldu.

“Berna ile Berk, on yıllık evliliklerinin kaderi üzerine birbirlerinden habersiz kararlar almış ve eyleme geçmek için karşı kıyı Midilli Adası’nı seçmiştir. Tatil için kiraladıkları evin sahipleri, Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanmış 6-7 Eylül Olayları sonrasında İstanbul’dan adaya göç etmiş bir ailenin fertleri olan Angeliki ve Angelos’tur.

Çift, ‘tuhaf’ ev sahiplerinin ‘tarih kokan’ evlerine yerleşirken; Suriye İç Savaşı’ndan Almanya’ya gitme umuduyla kaçıp, Midilli’deki Mora Kampı’nda sıkışıp kalmış Mirvan ve Yana, adadaki zorunlu misafirliklerini sonlandırmanın yollarını aramaktadır.
Midilli Adası, belki de tarihinin en kaotik dönemini yaşarken, adayı tepeden izleyen gizemli manastırın merhum Aziz’i Gabriel; birbirlerinden hem uzak hem de çok yakın üç ailenin kadınları için kurtuluş umuduna dönüşür.”

Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan Gabriel’in Düşü, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yaratıcı Ekip ve Oyuncular

Yazar: Sema ELCİM
Yönetmen: Ahmet Sami ÖZBUDAK
Dramaturji: Selen KORAD BİRKİYE
Işık Tasarımı: Yasin GÜLTEPE
Koreografi: Alparslan KARADUMAN
Ses ve Müzik Tasarımı: Vehbi Can UYAROĞLU
Oynayanlar: Ayşegül TEKİN, Banu ÇİÇEK, Batur BELİRDİ,
Burak TAMDOĞAN, Çiçek DİLLİGİL, Ersin Umut GÜLER, Kerem PİLAVCI

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar