Gaël Faye İmzalı “Küçük Ülke” Romanı 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülüne Layık Görüldü

Gaël Faye’nin, Kafka Kitap logosuyla edebiyatseverlerle buluşan ilk romanı Küçük Ülke, alanında ilk ve tek olan 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü! Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ödül töreni gerçekleştirilemediğinden, 2020 ve 2021 yılının ödülleri 21 Aralık Salı günü Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Törene katılamayan Gaël Faye’nin adına ödülü, Epsilon Yayınevi Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yenici teslim aldı. Küçük Ülke’yi Fransızca aslından dilimize çeviren Gizem Şakar da aynı törende çeviri ödülüne layık görüldü.

Alanında ilk ve tek olarak 2013’ten bu yana düzenlenen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü‘nün 2020 ve 2021 kazananları, pandemi nedeniyle verilen bir yıllık aranın ardından 21 Aralık 2021 Salı günü gerçekleşen ödül töreniyle sahiplerine ulaştı. Dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazılmış bir esere, bir sonraki yıl ise Fransızca yazılmış ve Türkçe’ye çevrilmiş bir esere verilen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü kapsamında, her sene lisenin öğrencilerinden oluşan bir jüri kuruluyor. Sene boyunca jüri, aday kitapları okuyup değerlendiriyor ve yaz tatilinden önce ödül alacak kitabı seçiyor. Ödül töreni ise her sonbahar okulda düzenleniyor. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bu ödülle edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı, gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlıyor.

Gaël Faye "Küçük Ülke"
Küçük Ülke

2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü Küçük Ülke adlı romanıyla Gaël Faye kazandı. Kafka Kitap logosuyla okurlarla buluşan romanı Türkçe’ye çeviren Gizem Şakar da çevirisiyle ödüle layık görüldü. Fransa’da prestijli birçok ödül kazanan ve uluslararası çapta sansasyon yaratan Küçük Ülke, kaybedilmiş çocuklukların ve paramparça olmuş anayurtların hikâyesini küçük bir çocuğun gözünden anlatıyor. Tarihin girdabından kaçamayan bir çocuğun masumiyetini yitiriş hikâyesi olarak da okunabilecek roman, Ruanda’da ve Orta Afrika’nın küçük ülkesi Burundi’de yaşanan soykırımı odak noktasına oturturken, böyle büyük trajedilerin suçsuz insanların elinden yalnızca sevdiklerini değil, geçmişlerini ve hatıralarını da alıp götürebileceğini çarpıcı bir dille anlatıyor.

Liselilerden oluşan jüri, Küçük Ülke adlı romanını “Gerçekçi ve kendine özgü dili, karakterleri yer ve zaman olgusunda dirilten canlı betimlemeleriyle ön plana çıkan bu eser bizleri duygusal hissettirmekle birlikte Gabriel’in yaşadığı olaylara her şahit oluşumuzda bizi etkisinde bırakıyordu. Kurgunun bu kadar güçlü olmasının ise yazarın romanı ile arasındaki bağına, bu eserin yarı otobiyografik olmasına dayanmakta olduğunu bilmek bizi duygulandırıyor. Küçük Ülke’nin artık o kadar da küçük olmadığını, o Küçük Ülke’nin her yeni okuyucuyla büyüyeceğini ve her yeni okuyucunun da bu iki kelimeyi kalbinin derinliklerinde saklayacağını bilmek ve kendisine duyurmak bizi mutlu ediyor,” diye tanımlıyor.

2021 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü ise Yapı Kredi Yayınları logolu Gergedan adlı öykü kitabıyla Mine Söğüt kazandı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.