GalataPerform Nisan Ayı Boyunca Oyunlarıyla Sahnede!

GalataPerform’un 2022-23 sezonu için sahneye taşıdığı üç yeni oyunu Kalanlar, Fairfly ve Medea’ya Göre Ahlak seyircinin büyük ilgisiyle sahnelenmeye devam ediyor.

GalataPerform’un 2022-23 sezonuna damga vuran oyunlarının Nisan programı belli oldu. Adana’nın farklı kültürlerini, geleneklerini hikayeler ve karakterler yoluyla seyirciye ulaştıran Kalanlar; girişimcilik kültürüne ironik, sert ve komik bir bakış açısı getiren Fairfly ve insanlığın en eski tartışmalarından ‘ahlak’ kavramının bir karakter olarak karşımıza çıktığı Medea’ya Göre Ahlak Nisan ayında farklı sahnelerde seyirciyle buluşacak. Athena Farrokhzad’ın yazdığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği, Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 15 Nisan Cumartesi akşamı Çankaya Sahne’de Ankaralı tiyatroseverlerle ilk kez bir araya gelecek. Elif Ongan Tekçe’ye bu yıl Direklerarası Seyircileri Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazandıran Kalanlar 1, 8 ve 20 Nisan’da perde açacak.

Kalanlar
Kalanlar

Eksilmek ve Geride Kalmak Üzerine

Itır Karabulut’un yazdığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği Kalanlar Türkiye’nin güneyinde, Adana’da, sıcak bir günde, bir cenaze evinde buluşan beş kadının hikayesini anlatıyor. 2019 yılında GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Festivali 8’de ‘Senenin Oyunu’ olarak ödüle layık görülen oyunda Nilay Erdönmez, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Kübra Balcan ve Suna Keskin rol alıyor. Oyunun sahne tasarımını çağdaş sanatçı Eda Soylu üstleniyor ve sahnede eşyalarla değişen ve dönüşen bir enstalasyon yapısı kuruyor. Oyunun başında yer alan kısa filmin yönetmeni ise bu sene Altın Portakal Ödüllerinde Kısa Film dalında Jüri Özel Ödülünü alan Özgürcan Uzunyaşa.

‘Kalanlar’ Nisan Takvimi

01 Nisan 2023 21.00 DasDas Açık Sahne
08 Nisan 2023 20.30 Akatlar Kültür Merkezi
20 Nisan 2023 20.30 Alan Kadıköy

Fairfly
Fairfly

Beyaz Yakalı İronisi

Otuzlu yaşlarındaki dört beyaz yakalı arkadaş, çalıştıkları şirketteki idari kesintiler nedeniyle işlerinin tehdit altında olduğunu görüyor. İlk iş, işlerini savunmak için savaşmak oluyor ancak daha sonra yıllar önce sahip oldukları parlak fikri gerçeğe dönüştürmeyi teklif ediyorlar. Katalan oyun yazarı Joan Yago’nun ekibi La Calòrica ile kaleme aldığı Mark Levitas’ın yönettiği ve Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen rol aldığı Fairfly, kendi şirketini kurmaya götüren motivasyonları sorguluyor ve bir iş projesinin ilk hayaliyle gerçeklik arasındaki boşluğu bolca mizahla ortaya koyuyor. Okuma tiyatrosu ve söyleşisi Yeni Metin Festivali 10 kapsamında Cervantes Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleşen Fairfly, 6, 26 ve 27 Nisan’da DasDas Açık Sahne’de!

‘Fairfly’ Nisan Takvimi

06 Nisan 2023 21.00 DasDas Açık Sahne
26 Nisan 2023 21.00 DasDas Açık Sahne
27 Nisan 2023 21.00 DasDas Açık Sahne

Medea'ya Göre Ahlak
Medea’ya Göre Ahlak

Kadın ve Ahlak Konuları Tartışılıyor

İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın yazdığı Medea’ya Göre Ahlak, Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açıyor. Yeşim Özsoy’un yönettiği, Şenay Gürler ve Özgün Çoban rol aldığı oyunda, insanlığın en eski tartışma alanlarından biri olan ‘ahlak’ bir karakter olarak seyirci karşısına çıkıyor. 11 Nisan Salı akşamı 21.00’da DasDas Açık Sahne’de seyirci karşısına çıkacak oyun, 15 Nisan’da Çankaya Sahne’de (Ankara), 27 Nisan’da da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

‘Medea’ya Göre Ahlak’ Nisan Takvimi

11 Nisan 2023 21.00 DasDas Açık Sahne
15 Nisan 2023 21.00 Çankaya Sahne
27 Nisan 2023 20.30 Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

Biletler Biletix, Biletinial, Mobilet ve Tiyatrolar.com.tr‘de!


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir