Galeri FE, 10 Eylül-8 Ekim Tarihleri Arasında Belmin Pilevneli’yi Ağırlıyor

Galeri FE 10 Eylül – 8 Ekim 2022 tarihleri arasında, genç kuşağın başarılı isimlerinden Belmin Pilevneli’nin 4. solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Galeri FE, 10 Eylül-8 Ekim Tarihleri Arasında Belmin Pilevneli’yi Ağırlıyor
”Kibele’nin Gözünden” sergi işlerinden

Belmin Pilevneli Galeri FE’deki 4. solo sergisinde dünyamızın ve doğal kaynaklarımızın etkisi altında olduğu, başlangıcı Sanayi Devrimi’ne dayanan ancak daha yeni yeni önemi kavranan, hatta ülkeleri birbirine düşüren en elzem sorunlardan birini: Küresel Isınma ile ilgili kendi bakış açısını izleyiciye sunmayı amaçlıyor. Sanatçı bu çarpıcı konuyu farklı bir perspektifle mitolojik, naif ve romantik bir açıdan görsellere dökmektedir. Tüm canlıları tehdit eden bu gerçeğin nedenlerini, etkilerini ve hissettirdiklerini analığı, üremeyi, dişiliği, bereketi simgeleyen, doğa ile özdeşleştirilmiş eski inanışlardaki ana tanrıça Kibele’nin gözünden resmetmiştir. Zaman içinde geliştirdiği kendine özgü gofraj baskı tekniği ile kabarttığı ya da topladığı atıklarla kendi yaptığı kağıtlara akrilik, mürekkep ve kara kalemle soyut ve yarı-soyut resimler yaparak oluşturduğu bu çağdaş sergide zaman zaman sanatçının yazdığı şiirlerle karşılaşabilirsiniz.

Bu denli gerçek bir konunun böylesine yumuşak hatlı resimlerle soyutlaştırarak aktarılma sebebi aslında her zaman bir dualite içinde yaşadığımızı ve ülkeler olarak, hatta bireysel olarak yaptığımız hareketlerin umut doğuran sonuçlarının olabileceğini hatırlatmaktır. Kibele bugün gördüklerinden her ne kadar memnun kalmasa da onun bereketinin yani doğanın gücünün yadsınamaz olduğu ve atılan doğru adımların gelecek için büyük umutlar doğurabileceği anlatılmak istenmektedir.

Açılışı 10 Eylül Cumartesi günü 15.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan Belmin Pilevneli’nin ‘Kibele’nin Gözünden’ isimli solo sergisi 8 Ekim tarihine kadar Pazar – Pazartesi hariç her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında izlenebilir.


Galeri FE

Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No:60/2 D:4 Çiftehavuzlar, Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar