Galeri Nev İstanbul, SENKRON Kapsamında Nermin Er’i AğırlıyorNermin Er’in video ve video enstalasyonlarını bir araya getiren kişisel sergisi Işıklar Açılınca, 15 Nisan Cuma günü, Türkiye genelinde birçok sanat mekanının düzenleyeceği sergi ve etkinlikleri içeren SENKRON – Eş Zamanlı Video Etkinlikleri programı kapsamında açılıyor. Sergi, 21 Mayıs 2022 tarihine kadar izlenebilecek.

Nermin Er Sergi
Nermin Er, Bir Kent Provası, 2022, Video, 2’50’’ (Video görüntüsü)

Işıklar Açılınca, yön duygumuzu kaybettiğimiz ve hayallerin ancak flu perdelerin arkasında uzandığı zamanlarda, olan biteni kavrayabilmek için duyulan bir arzunun yansımasıdır. Her ne kadar önümüzü görmek ve bizi neyin kısıtladığını anlayabilmek adına ışığa ihtiyaç duysak da, bu durum bazen cesaret gerektiren bir yüzleşmeyi de beraberinde getirir. Belirsizlik, saklanıp gizlenmek için uygun bir kuytudur adeta. Bizi tehdit edebilecek şeyleri bu karanlıkta saklayabilme ve büyütebilme şansımız olabilir. Burada günden güne serpilen, ağırlaşan şeylerin alanı genişlerken ve artık kontrolden çıkmaya başlarlarken zor olan, bizi güçten düşürmeden önce onlarla yüzleşmek ve hesaplaşmaktır. İşte bu sayede, bizi zorlayan konuların göründüğünden daha büyük olup olmadığını anlar ve ona göre konumlanırız. Karanlığın sıcak kuytusundan çıkıp karşımıza dikildiklerinde, artık çok da korkutucu değillerdir belki. Bu bağlamda Işıklar Açılınca, bir plana veya umutlu bir bekleyişe de işaret edebilir.

Nermin Er’in Bir Kent Provası adlı videosu, içinde yaşadığımız mekândan, kentten sahneleri stop – motion animasyon tekniğiyle kurgulayarak, bu kentin her gün kendini yeniden gerçekleştirmeye çalışan hâlini canlandırır. Aydınlanıp yeniden karanlığa gömülen sonsuz bir döngüde bizi içine almayan, izleyicisi olarak konumlandıran, henüz tamamlanmamış ve sahnelenmek için ne zaman hazır olacağı bilinmeyen hâliyle sürekli tekrar eder. Bir diğer video enstalasyon çalışması olan ‘Yol’da, ilk kez 2013 yılında küratörlüğünü Ertuğ Uçar’ın üstlendiği ve VitrA desteğiyle İstanbul Modern’de gerçekleşen Lütfen Rahatsız Etmeyiniz adlı tatil temalı sergi için üretilmiştir. Bu eser ölçek yoluyla algımızı yanıltarak, yol boyunca bize eşlik eden, değişip dönüşen ışığın etkisiyle farklı peyzajları sahneler. Sergideki bir diğer video, Bir Akşamüstü Notları ise, sanatçının çalışma mekânında gün içinde değişen ve duvarlarda dolaşan ışık hareketlerinin görsel bir günlüğü gibi kayda alınmıştır. Böylece Er’in ana malzemelerinden birinin kendi koreografisinde değişen hâli ve farklı formlara bürünmesi, işlerinde sıkça kendini tekrarlayan bir unsur olarak yeniden karşımıza çıkar.

Galeri Nev İstanbul, Salı – Cumartesi günleri arasında 11.00 – 18.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.


Galeri Nev İstanbul

Mısır Apt. İstiklal Cad. No:163 Kat:4, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.